Zarząd funkcyjny Federacji Porozumienie Zielonogórskie opublikował swoje negatywne stanowisko w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.
Jak piszą federacja, grupująca lekarzy rodzinnych – “W związku z zatwierdzeniem przez Ministra Zdrowia Rekomendacji nr 65/2022 z dnia 13 lipca 2022 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zdecydowanie protestuje przeciwko takiej decyzji. Zagraża ona bezpieczeństwu zdrowotnemu pacjentów będących pod opieką personelu medycznego i niemedycznego udzielającego świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej”.
Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego, rekomendacja AOTMiT oparta jest na błędnych przesłankach metodologicznych, uwzględnia nieistniejące świadczeniA I jednocześnie nie uwzględnia wprowadzonych zmian w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia w związku z zakończeniem finansowania świadczeń dla pacjentów z COVID-19.
Stanowisko zarządu PZ podkreśla problemy kadrowe POZ, czyli niedobór lekarzy, pielęgniarek i położnych, a także wysoką średnią wieku pracowników POZ. Ponieważ kilkadziesiąt procent personelu medycznego jest już w wieku emerytalnym, jeśli emeryci zrezygnują z pracy, placówki mogą stracić zdolność do realizacji umów z NFZ. Jak piszą lekarze rodzinni – “Minister Zdrowia zatwierdza wyżej wymienioną rekomendację AOTMiT w sposób rażący zaniżającą możliwość wyrównania najniższych wynagrodzeń pracowników POZ oraz kosztów związanych z inflacją w stosunku do innych świadczeń systemu ochrony zdrowia”.
Proponowane zmiany określają jako “pseudooszczędność” i ostrzegają, że w konsekwencji spowoduje ona radykalny wzrost kosztów w szpitalach, ponieważ zbyt niskie wynagrodzenia dla pracowników POZ doprowadzą do ograniczania zakresu pracy, szczególnie w małych podmiotach wiejskich.
Federacja Porozumienie Zielonogórskie “nie zgadza się z metodologią oraz przedstawionymi wycenami AOTMiT dokonanymi na niereprezentatywnych danych. Federacja PZ wzywa Ministra Zdrowia do zlecenia Agencji ponownego przeliczenia należnych wskaźników. Aktualne decyzje nie tylko nie pozwolą wdrożyć nowych rozwiązań w POZ ale mogą doprowadzić do poważnych perturbacji w jego funkcjonowaniu”.
W swoim stanowisku zarząd PZ ostrzega przed “krachem podstawowej opieki zdrowotnej”, który “zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków, zwłaszcza na wsi i w małych miasteczkach”.