Eksperci Wojskowego Instytutu Medycznego pomogą stworzyć system wsparcia weteranów wojennych na Ukrainie. Chodzi o pomoc dla dotkniętych traumą żołnierzy – uczestników walk z rosyjskimi separatystami.
Jeśli się podzielimy naszymi doświadczeniami z Ukraińcami, to szybko stworzą u siebie system wsparcia weteranów. A u nich jest to realny problem, bo mają wojnę na terenie swojego kraju – mówi Radosław Tworus z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Eksperci WIM wyszkolą ukraiński personel i podpowiedzą, jak stworzyć modelowe rozwiązania. “To autorski projekt płk. dr. Radosława Tworusa. Powstał w wyniku wniosków z leczenia w WIM polskich weteranów z misji w Iraku i Afganistanie oraz ze szkolenia ukraińskich psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów, którzy w ostatnich latach wiedzę o traumie wojennej zdobywali w szpitalu na Szaserów” – mówi gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
“Z naszymi sąsiadami współpracujemy od lat. Mają dobre kliniki, które wspierają żołnierzy z traumą wojenną, ale brakuje systemowego podejścia do tych kwestii” – tłumaczy pułkownik Radosław Tworus, lekarz, szef Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM. Instytut zapowiada ścisłą współpracę z Obwodowym Szpitalem Weteranów Wojny w Równem na Wołyniu, do którego trafiają żołnierze z całej Ukrainy.
Szpital w Równem jest dużą placówką, która jest nowoczesna, cieszy się dobrą opinią pacjentów. “Jej dyrektor doskonale rozumie szanse, jakie daje współpraca z Polską” – mówi Michał Kuroń, psycholog, który pracował w Równem, oddelegowany tam przez WIM. Projekt zyskał pozytywne opinie w Ministerstwie Obrony Narodowej, będzie współfinansowany w ramach współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a jego budżet oszacowano na ponad 620 tys. zł.