Dostęp do opieki zdrowotnej obywateli Polski w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków w Polsce nie ulega zmianie w okresie przejściowym, który zgodnie z umową o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpoczął się od 1 lutego. Zakończy się on prawdopodobnie 31 grudnia – o ile nie zostanie przedłużony.
W okresie przejściowym obywatele państw unijnych na terytorium Wielkiej Brytanii, a obywatele brytyjscy na terytorium UE, czyli również w Polsce, zachowują uprawnienia do świadczeń zdrowotnych wynikające z unijnego mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Zachowanie tych uprawnień dotyczy turystów, osób odwiedzających państwo pochodzenia, osób odwiedzających rodziny zamieszkałe w Polsce lub w Wielkiej Brytanii, pracowników najemnych i osób samozatrudnionych, bezrobotnych, emerytów i rencistów, osób ubiegających się o przyznanie emerytury/renty, uczniów i studentów oraz członków rodziny osób ubezpieczonych.
Do zakończenia okresu przejściowego osoby te będą mogły posługiwać się wydanymi przed 1 lutego oraz po 1 lutego 2020 r. dokumentami uprawniającymi do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, czyli:
- EKUZ
- certyfikatem tymczasowo zastępującym EKUZ,
- formularzami S1 (lub E106, E109, E120, E121)
- dokumentem uprawniającym do planowych świadczeń zdrowotnych (S2, S3)
- dokumentami uprawniającymi do świadczeń zdrowotnych w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (DA1 lub E123)
Zasada te nie będzie obowiązywać, jeżeli:
- Dokument S2/PL, S2/UK (zgoda na planowe leczenie) został wydany przed zakończeniem okresu przejściowego, a leczenie rozpoczęło się w okresie przejściowym i zakończyło się po upływie okresu przejściowego.
- Wniosek o wydanie zgody na planowe leczenie został złożony przed zakończeniem okresu przejściowego, zgoda (dokument S2) została wydana w okresie przejściowym, ale leczenie mogło rozpocząć się dopiero po zakończeniu okresu przejściowego.
- Wniosek o wydanie zgody na planowe leczenie został złożony przed zakończeniem okresu przejściowego, ale zgoda (dokument S2) została wydana po upływie okresu przejściowego i leczenie planowe zostało rozpoczęte po zakończeniu okresu przejściowego.
- Leczenie na podstawie EKUZ/PL lub EKUZ/UK rozpoczęło się w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii lub w Polsce przed zakończeniem okresu przejściowego a zostało zakończone po upływie okresu przejściowego.
- Z opieki zdrowotnej na podstawie EKUZ będą mogły korzystać także osoby ubezpieczone w Polsce/w Wielkiej Brytanii, które w dniu zakończenia okresu przejściowego przebywają w Wielkiej Brytanii/w Polsce – aż do zakończenia ich pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii/na terytorium Polski.
- Część polskich obywateli i obywateli brytyjskich oraz obywateli państw trzecich zachowa prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na zasadach określonych w umowie wyjściowej, analogicznych do tych obowiązujących w systemie koordynacji zabezpieczenia społecznego, po zakończeniu okresu przejściowego.
Zamieszkanie na terytorium RP, poświadczenia, ubezpieczenie zdrowotne
W okresie przejściowym zachowają ważność „Poświadczenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej”, wydane – na podstawie brytyjskich formularzy S1 (lub E106, E109, E120, E121) – przez oddziały wojewódzkie NFZ osobom ubezpieczonym w Wielkiej Brytanii a zamieszkującym w Polsce (np. brytyjskim emerytom/rencistom, mieszkającym w Polsce członkom rodziny osób ubezpieczonych w NHS), jednak nie dłużej niż do zakończenia okresu przejściowego, chyba że sytuacja życiowa posiadaczy poświadczeń nie ulegnie zmianie w trakcie i po zakończeniu okresu przejściowego. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie przez oddziały wojewódzkie NFZ (patrz np. pkt 5.4.)
Polscy obywatele powracający z Wielkiej Brytanii do Polski, którzy z dniem wyjścia UK z UE lub po zakończeniu okresu przejściowego utracą prawo do świadczeń zdrowotnych na podstawie ustawodawstwa UK, będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej na terytorium Polski na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
© mZdrowie.pl