W Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie przeprowadzono dwie pierwsze operacje chirurgiczne przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci. Operacje przeprowadził dr Paweł Wisz, specjalista w zakresie urologii robotycznej pracujący w krakowskim Szpitalu Na Klinach, należącym do spółki NeoHospital. Tym samym w Rzeszowie zaczęło działać Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej.
Szpital w Rzeszowie – to już 20. polski ośrodek wykonujący operacje przy wsparciu systemu da Vinci. Maszyna wykorzystywana w Rzeszowie jest wypożyczana od krakowskiego prywatnego szpitala NeoHospital. Pierwszy w Polsce robot został uruchomiony w 2010 roku we Wrocławskim Szpitalu Specjalistycznym dzięki staraniom prof. Wojciecha Witkiewicza. Aktualnie działa w sumie 18 robotów, w tym 8 należy do szpitali prywatnych. Od początku 2021 roku pierwsze operacje robotowe wykonano również w Międzylesiu oraz Gorzowie Wielkopolskim. W najbliższym czasie kolejne roboty pojawią się prawdopodobnie w dwóch ośrodkach uniwersyteckich – krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim oraz Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Od 2010 roku w Polsce wykonano już ponad 4500 operacji w asyście robota chirurgicznego, z czego zdecydowana większość – to były operacje prostatektomii. Najwięcej zabiegów robotowych – ponad tysiąc – wykonał warszawski Szpital Medicover, a kolejne pod tym względem są Szpital Mazovia (także w Warszawie) oraz bydgoski Szpital św. Łukasza. Spośród publicznych ośrodków liderem jest Wielkopolskie Centrum Onkologii, które dotychczas wykonało już ponad 400 zabiegów (pierwszy – 3 grudnia 2018 roku) i prześcignęło pod tym względem wrocławski szpital, który ma na koncie ponad 350 operacji.
W pierwszym kwartale 2021 roku w sumie w Polsce odbyło się ponad 550 zabiegów robotowych, więc prawdopodobnie ich liczba na koniec roku po raz pierwszy przekroczy 2 tysiące. W 2020 roku było ich około 1700, a w 2019 – 1300 operacji. Aktualnie we wszystkich polskich szpitalach operacje robotowe wykonuje około 45 lekarzy – głównych operatorów.
“Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu pacjentów, szczególnie tych z najcięższymi chorobami nowotworowymi, a dla środowiska akademickiego unikalną możliwość prowadzenia programów badawczo-naukowych na bazie działalności leczniczej prowadzonej przez Szpital. To również szansa aby kształcić przyszłych lekarzy i kadry medyczne w oparciu o najnowocześniejsze techniki dydaktyczne, również w oparciu o systemy wirtualnej rzeczywistości i symulatory – mówi Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.
Partnerem Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w Rzeszowie jest Grupa Neo Hospital, prowadząca w Krakowie Szpital na Klinach, który wykonuje operacje robotowe od kwietnia 2019 roku. Według szacunków Intuitive Surgical, producenta robotów da Vinci, mogą one znaleźć zastosowanie w ok. 30 proc. z 20 mln rocznie wykonywanych na całym świecie operacji w tkankach miękkich w obrębie jamy brzusznej.
“Popularyzacji zabiegów ze wsparciem robotów będą sprzyjać m.in. rosnące obciążenie służby zdrowia związane m.in. ze starzeniem się społeczeństw i chorobami cywilizacyjnymi, motywujące do stosowania technologii skracających czas hospitalizacji i rekonwalescencji, rosnące znaczenie bezpieczeństwa i ergonomii pracy kadry medycznej oraz zmiana modelu kształcenia lekarzy w kierunku umiejętności operowania w asyście robota, jako standardu edukacyjnego” – mówi dr Paweł Wisz, który przeprowadził pierwsze zabiegi w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej.
W ramach projektu kadra medyczna rzeszowskiego szpitala uzyskała również dostęp do najnowocześniejszego symulatora Sim Now. Sztuczna inteligencja może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z deficytem kadr medycznych, między innymi z uwagi na zmianę modelu kształcenia kadr.
© mZdrowie.pl