Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski pytany o kryzys lekowy, powiedział że w przypadku niektórych leków ilość opakowań dostarczonych do Polski znacznie przekracza miesięczne zapotrzebowanie pacjentów.
Koniec kryzysu lekowego?
“Tak zwany kryzys lekowy jest częściowo kryzysem, który wynika z pewnej obawy przed brakiem leków. Częściowo były tąpnięcia w dostępności do poszczególnych substancji danych firm – mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Dodał, że w wielu przypadkach ilość dostarczonych opakowań leków przekracza miesięczne zużycie przez pacjentów.Minister zdrowia przypomniał, że powołany zespół do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych cały czas analizuje dane dotyczące m.in. dostaw leków.
Telefoniczna Informacja Pacjenta działa prawidłowo
“Od początku działania infolinii konsultanci udzielili już ponad 11 tys. porad. Największe zainteresowanie było w pierwszych dniach uruchomienia. Obecnie obsługujemy około 300-400 połączeń dziennie” – powiedział Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ na łamach “Naszego Dziennika”. Dodał, że zaangażowano w to zadanie większą liczbę konsultantów, tak aby czas oczekiwania na połączenie był jak najkrótszy.
Od września Telefoniczna Informacja Pacjenta będzie dostępna całodobowo we wszystkie dni tygodnia, również w weekendy i święta.
Pacjenci otrzymają kompleksową informację o miejscach świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, a także najbliższych SOR-ach. Dla rozmówców obcojęzycznych dostępny będzie konsultant z językiem angielskim.
Interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich
O sytuację na rynku leków martwił się również Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Według rzecznika braki leków mogą być przyczyną poważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej. Podkreślał, że pacjenci, którzy nie otrzymali leków w aptece, udadzą się do lekarzy w celu zmiany przepisanych leków, co może wydłużyć kolejki oczekujących na leczenie oraz wpłynąć na przyjmowanie pacjentów już się w niej znajdujących.
źródło: MZ / Nasz Dziennik / mZdrowie.pl