Na 35 krajów klasyfikowanych w dorocznym rankingu EHCI (Euro Health Consumer Index) Polska zajęła dopiero 32. miejsce. Wyprzedzają nas nawet kraje dużo biedniejsze od nas – takie jak Bułgaria, Czarnogóra.
Euro Health Consumer Index jest publikowany od 2005 roku. Szwedzki ranking monitoruje opiekę zdrowotną 35 krajów w oparciu o 48 parametrów, w tym miedzy innymi: przestrzeganie praw pacjenta i dostęp do informacji, dostępność opieki, wyniki leczenia, wachlarz usług, profilaktykę i zużycie leków. Opracowywany on jest na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań prowadzonych przez Health Consumer Powerhouse Ltd.
W tym roku przebadano 35 państw. Najlepiej oceniono Szwajcarię, nieźle wypadli nasi sąsiedzi o podobnym do naszego poziomie zamożności. Czesi zajęli 14 miejsce, Słowacy uplasowali w połowie stawki, na pozycji nr 21. Poniżej wyniki rankingu – pierwsza piątka:
- 1. Szwajcaria
- 2. Holandia
- 3. Norwegia
- 4. Dania
- 5. Belgia
i ostatnia…
- 31. Bułgaria
- 32. Polska
- 33. Węgry
- 34. Rumunia
- 35. Albania
Autorzy raportu podkreślają, że Polska ma dobrą edukację medyczną i długą tradycję publicznej ochrony zdrowia w naszym kraju. Podkreślają także doskonały poziom kardiologii inwazyjnej w naszym kraju. “Biorąc to pod uwagę bardzo trudno dociec dlaczego inne dziedziny ochrony zdrowia działają na tyle źle, że ogólna pozycja Polski jest tak niska” – piszą autorzy raportu. I odnoszą się do trwających w Polsce dyskusji o potrzebie zmian: “Od czasu gdy zaczęliśmy publikować nasze raporty, w Polsce trwa dyskusja na temat fundamentalnych reform w ochronie zdrowia. Ale wprowadzenie w życie wniosków z tej dyskusji ciągle się opóźnia”.