Operację rekonstrukcji moczowodu z zastosowaniem błony śluzowej z policzka wykonano z użyciem systemu robotycznego da Vinci w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. To jak dotąd jeden z kilku tego typu zabiegów wykonanych w Polsce – poinformował szpital.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zaprosił do współpracy doświadczonego specjalistę chirurgii robotycznej z USA doktora Benjamina I. Chung. Jest on profesorem urologii onkologicznej i dyrektorem chirurgii robotowej na Uniwersytecie Stanforda. Przyjechał do Wrocławia jako visiting professor na zaproszenie zespołu Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej USK.
W trakcie dwudniowego pobytu prof. Chung zasiadał przy edukacyjnej konsoli systemu robotycznego, dzięki czemu mógł obserwować i komentować sześć zaawansowanych operacji przeprowadzonych z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. Operatorzy to specjaliści USK we Wrocławiu. “Wśród zaplanowanych zabiegów znalazły się m.in.: radykalna prostatektomia, nerkooszczędzające usunięcie guza oraz nowatorska operacja rekonstrukcji moczowodu z zastosowaniem przeszczepu błony śluzowej z policzka – jedna z niewielu tego typu w Polsce” – poinformowała uczelnia.
„Zależy nam, by rozwijać chirurgię robotyczną nie tylko pod względem liczby przeprowadzanych zabiegów, ale przede wszystkim ich jakości i różnorodności. Spotkania z wybitnymi ekspertami, takimi jak prof. Chung, to dla naszego zespołu okazja do wymiany wiedzy, oceny stosowanych technik i dalszego rozwijania możliwości leczenia ludzi, którzy nam zaufali, ale nie tylko” – powiedział prof. Bartosz Małkiewicz, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej USK we Wrocławiu. Chirurdzy z USK wykonują zabiegi w asyście robota od dwóch lat i systematycznie poszerzają ich zakres, również o procedury innowacyjne, takie jak plastyka zwężonego moczowodu u pacjentów z zaawansowanymi powikłaniami urologicznymi.
Prof. Małkiewicz operował pacjenta, który od wielu lat chorował na kamicę nerkową i na skutek wielu różnych zabiegów małoinwazyjnych oraz powikłań doszło u niego do zwężenia moczowodu w części środkowej – „Rozwiązaniem tego problemu może być przeszczepienie śluzówki policzka w zwężoną ścianę moczowodu. Chory był na stałe zacewnikowany, bo w wyniku zatrzymania odpływu moczu z nerki mógłby tę nerkę stracić. To nie jest zabieg, który wykonywany jest rutynowo, w Polsce było takich kilka, ale są bardzo obiecujące i dające szansę na zachowanie nerki”. (PAP)