Projekt „Nauka Ratuje Życie” istnieje od 2017 roku. Teraz, w ramach II edycji programu w Katowicach, powstało miejsce przyjazne osobom z SM, gdzie podczas zabiegów będą mogli poczuć się bardziej komfortowo i skorzystać z platformy edukacyjnej
12 grudnia w katowickim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym otwarta została nowa przestrzeń dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Podczas kilkugodzinnego podawania leku będą mogli w komfortowych warunkach korzystać tabletów, na których zainstalowana została specjalna aplikacja. Znajdą tam informacje dotyczące życia ze stwardnieniem rozsianym oraz wiele innych materiałów edukacyjnych.
Projekt ten powstał w ramach II edycji projektu „Nauka Ratuje Życie”, w którym bierze udział ponad 30 oddziałów neurologicznych szpitali publicznych w całej Polsce. Partnerami merytorycznymi projektu jest Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Fundacja SM-Walcz o Siebie oraz Copernicus College.
– Wierzymy, że nowa sala podań będzie dla chorych przyjaznym miejscem, które będzie kojarzyło się nie tylko z pobytem w szpitalu, ale również z możliwością poszerzania wiedzy – powiedziała Agnieszka Brzezińska, dyrektor medyczny Roche Polska – firmy, która jest inicjatorem programu i autorem koncepcji „Nauka Ratuje Życie”.
Z pakietów edukacyjnych przygotowanych przez Copernicus College pacjenci będą mogli korzystać nie tylko podczas pobytu w szpitali ale również w domu. A ukończenie kursu poświadczone będzie certyfikatem. Autorami tego rozwiązania są wykładowcy i doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Dzięki programowi „Nauka Ratuje Życie” powstała inspirująca przestrzeń, która nie tylko pozwala pacjentom przyjmować leki w przyjaznych warunkach, ale także łagodzi stres związany z chorobą oraz pobytem w szpitalu. Mamy ogromną nadzieję, że dzięki takim rozwiązaniom, regularne wizyty w ośrodku przestaną być przykrym obowiązkiem dla chorych – powiedziała dr hab. n. med. Ewa Krzystanek Ordynator Oddziału Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
© mZdrowie.pl