Narodowy Fundusz Zdrowia deklaruje, że w 2020 roku zamierza poprawiać dostępność pacjentów do innowacyjnego leczenia. W związku z tym zaplanowano między innymi zwiększenie środków finansowych w wybranych programach lekowych oraz ich realokację na priorytetowe obszary terapeutyczne.
Według opublikowanego oświadczenia, w roku 2020 NFZ będzie nadal monitorował procesy zakupów leków w szpitalach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, czy nie naruszają one zasad uczciwej konkurencji. W oświadczeniu zwraca się także uwagę na możliwość przeprowadzenia centralnych zakupów leków stosowanych w programach lekowych lub chemioterapii.
W oświadczeniu NFZ wymienia obszary terapeutyczne, w których w 2019 roku zaszło najwięcej zmian:
- leczenie raka piersi, gdzie wprowadzono nowe leki i opcje terapeutyczne, między innymi dla grup chorych z hormonozależnym rakiem piersi, którzy wcześniej nie mieli możliwości leczenia w programie lekowym
- nowe opcje terapeutyczne w leczeniu raka płuca
- nowe opcje terapeutyczne w zaawansowanych stadiach raka jelita grubego
- hematoonkologia – leczenie szpiczaka mnogiego, leczenie chłoniaków złośliwych
- nowe opcje terapeutyczne w leczeniu stwardnienia rozsianego, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego – Crohna.
Dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują duże rozbieżności cen kupowanych przez szpitale leków, które posiadają dostępne na rynku odpowiedniki. W szczególności dotyczy to leków stosowanych w programach lekowych i chemioterapii. Różnice w cenach niektórych substancji czynnych sięgają nawet kilkuset procent.
W związku z tym NFZ zwraca uwagę, że niezbędne jest szersze stosowanie odpowiedników leków oryginalnych. Chodzi o zapewnienie równowagi pomiędzy dostępnością do terapii już zgeneryzowanych a nowoczesnymi lekami, których ceny są bardzo wysokie. Fundusz przypomina, że tańsze leki generyczne czy biopodobne są równie skuteczne i bezpieczne, podlegają tej samej kontroli procesów wytwarzania i nadzorowi w zakresie zapewnienia jakości.
© mZdrowie.pl