„Polska prowadzi te negocjacje w sojuszu z innymi państwami UE. A ten sojusz obwarowuje szczegóły negocjacji klauzulą poufności” – tak wiceminister Maciej Miłkowski odpowiedział na interpelację posłanki Anny Marii Siarkowskiej (PiS).
W dokumencie wiceminister zdrowia tłumaczy, że cały proces negocjacyjny jest poufny a cena szczepionki jest objęta tajemnicą negocjacyjną. Umowy są podpisywane przez Komisję Europejską, która nadaje im odpowiednią klauzulę niejawności. „Negocjacje z firmami farmaceutycznymi prowadzone są przez tzw. wspólny zespół negocjacyjny, w skład którego wchodzą przedstawiciele KE oraz wybranych państw członkowskich: Francji, Hiszpanii, Niderlandów, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch” – pisze Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację numer K9INT10411.
Aby zapewnić szybciej dostępność skutecznej i bezpiecznej szczepionki na COVID-19, jak napisał M.Miłkowski, podejmowane są kroki, pozwalające skrócić standardowe terminy administracyjne. Ułatwienia proceduralne nie obniżyły jednak obowiązujących wymogów dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki. W ramach porozumienia zawartego między KE a państwami członkowskimi dotyczącego wczesnego zakupu szczepionki, Komisja bierze pod uwagę jakość, bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki, eliminując prototypy, które nie wypełniają standardów bezpieczeństwa.
Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje obligatoryjności szczepienia – wiceminister potwierdza, że szczepienia będą jedynie rekomendowane. „Zgodnie ze wstępnymi rekomendacjami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, powołanego Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2019 r., szczepionka będzie rekomendowana dla pracowników ochrony zdrowia, osób w wieku powyżej 65 lat oraz osób dorosłych z chorobami przewlekłymi (choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, cukrzyca lub przewlekła choroba układu oddechowego). Natomiast ostateczne rekomendacje będą uzależnione od szczepionki oraz od wskazania, na które otrzymała dopuszczenie do obrotu” – pisze Maciej Miłkowski.
Nie padło odpowiedź na pytanie, ile dawek szczepionki przeciwko COVID-19 ma zamiar zakupić Polska i ile to będzie kosztować – „18 sierpnia Minister Zdrowia powołał zespół do spraw zakupu szczepionki na COVID-19, który ma za zadanie m.in. opracowanie rekomendacji dotyczących zapotrzebowania na szczepionkę w ramach poszczególnych umów. Prace zespołu są w toku.”
© mZdrowie.pl