National Comprehensive Cancer Network ogłosiła dzisiaj nawiązanie nowej współpracy z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz Alliance For Innovation – Polish-American Foundation. Trzy organizacje podpisały umowę, która umożliwia lekarzom wymianę zdobytej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w celu poprawy jakości opieki i wyników leczenia dla pacjentów z nowotworami złośliwymi krwi w Polsce i na całym świecie.
Nowa międzynarodowa umowa bazuje na dotychczasowych działaniach na rzecz polepszenia jakości opieki nad pacjentami onkologicznymi i ich wyników na całym świecie dzięki adaptacji i wdrożeniu opartych na dowodach wytycznych dla Polski i innych krajów. „Nowa umowa podkreśla nasze zaangażowanie na rzecz dalszego rozwoju współpracy z polskimi partnerami, aby ujednolicić i poprawić jakość leczenia nowotworów. Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Polsce jest czołowym ośrodkiem leczniczym i badawczym w dziedzinie hematologii, który pełni funkcję krajowego ośrodka referencyjnego w zakresie leczenia i diagnostyki. Razem możemy dopilnować, aby osoby cierpiące na raka krwi otrzymały leczenie dostosowane do potrzeb regionalnych w oparciu o najnowsze dowody naukowe i konsensusie wypracowanym przez ekspertów” – powiedział Robert W. Carlson, dyrektor generalny NCCN.
Nowa umowa bazuje na wieloletniej współpracy między NCCN z Narodowym Instytutem Onkologii, polskim Ministerstwem Zdrowia i AFI mającej na celu poprawę krajowych wytycznych dotyczących procedur diagnozowania i leczenia nowotworów litych w Polsce na podstawie Wytycznych Praktyki Klinicznej w Onkologii NCCN – zgodnie z postulatami zawartymi w polskiej Narodowej Strategii Onkologicznej. Wytyczne NCCN są uznanym standardem postępowania klinicznego w leczeniu raka, które stanowią najbardziej dokładne i najczęściej aktualizowane wytyczne praktyki klinicznej dostępne w dowolnym obszarze medycyny. Zostały one przetłumaczone, zaadaptowane i zharmonizowane we współpracy z miejscowymi i regionalnymi ekspertami, rzecznikami i decydentami w Afryce Subsaharyjskiej, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej (MENA), na Karaibach, w Azji, Ameryce Południowej i Europie, aby stały się bardziej odpowiednie i dostępne dla pacjentów i świadczeniodawców na świecie. Współpraca z NIO trwa on 2021 roku, dotychczas grupy wspólnie zajmowały się przygotowaniem adaptacji wytycznych NCCN dotyczących raka ośrodkowego układu nerwowego, raka szyjki macicy, raka jelita grubego, raka głowy i szyi oraz raka jajnika.
„Głównym celem jest poprawa jakości opieki i wyników leczenia pacjentów z nowotworami krwi w Polsce – powiedziała prof. Ewa Lech-Marańda, dyrektor IHIT. – Współpraca między naszymi instytucjami będzie obejmować opracowanie adaptacji wytycznych klinicznych na podstawie wiedzy, doświadczenia i umiejętności specjalistycznych oraz długoterminowe procedury stałej aktualizacji”.
Zasoby NCCN dla pacjentów onkologicznych i świadczeniodawców są szeroko dostępne na całym świecie bez opłat. National Comprehensive Cancer Network® – to stowarzyszenie not-for-profit obejmujące czołowe ośrodki onkologiczne z USA, zaangażowane w działania obejmujące opiekę nad pacjentami, badania i edukację. NCCN ma na celu polepszanie standardów jakości, skuteczności, sprawiedliwości i dostępu do opieki onkologicznej, aby odmieniać na lepsze życie wszystkich pacjentów. Wytyczne NCCN zapewniają przejrzyste, oparte na dowodach i konsensusie ekspertów zalecenia leczenia i zapobiegania nowotworom oraz świadczenia wspomagające; są one uznanym standardem postępowania klinicznego w leczeniu raka i stanowią najbardziej wyczerpujące i regularnie aktualizowane wytyczne dostępne w dowolnym obszarze medycyny. Wytyczne NCCN dla Pacjentów zapewniają specjalistyczne informacje na temat leczenia nowotworów, aby zapewnić pacjentom i opiekunom dostęp do informacji i możliwości przy wsparciu Fundacji NCCN. NCCN działa również na rzecz kształcenia ustawicznego, realizuje globalne inicjatywy, strategie oraz prowadzi współpracę badawczą i publikuje opracowania z dziedziny onkologii. Więcej informacji na stronie NCCN.org.