Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów kwalifikacji do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Po ich spełnieniu szpitale będą należeć do jednego z trzech poziomów opieki.
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów kwalifikacji szpitali i przychodni do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Związany jest on z ustawą o KSK, do której w ubiegłym tygodniu poprawki wniósł Senat, a w środę 4 czerwca rozpatrzy je Sejm. Podmioty lecznicze będą miały trzy lata na spełnienie wymagań przystąpienia do KSK na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej. Pierwsza kwalifikacja zostanie przeprowadzona nie później niż sześć miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Kwalifikacji ośrodków kardiologicznych będzie dokonywał prezes NFZ.
Ustawa zakłada wdrożenie hierarchicznej struktury organizacji opieki kardiologicznej w Polsce. Ośrodki udzielające świadczeń związanych z opieką kardiologiczną zostaną przydzielone do odpowiednich poziomów, na podsatwie liczby i kwalifikacji personelu medycznego niezbędnego do realizacji świadczeń gwarantowanych, potencjału diagnostyczno-terapeutycznrgo, zapewniającego odpowiednią jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń gwarantowanych oraz rodzaju wykonywanych procedur medycznych. Będą to odpowiednio poziomy: I, II i III.
Ośrodki na pierwszym poziomie będą prowadzić podstawową diagnostykę i leczenie kardiologiczne. Zakwalifikowane tu będą zarówno przychodnie specjalistyczne, jak i szpitale wieloprofilowe, realizujące świadczenia w obszarze diagnostyki i leczenia kardiologicznego – zaznaczył resort zdrowia w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. Szpitale drugiego poziomu mają pełnić rolę ośrodków zapewniających koordynację i ciągłość opieki kardiologicznej, w tym w szczególności w zakresie kompleksowej diagnostyki kardiologicznej (poradnia kardiologiczna) i leczenia kardiologicznego (oddział o profilu kardiologia). Placówki na trzecim poziomie dodatkowo będą też leczyć kardiochirurgicznie (muszą posiadać oddział o profilu kardiochirurgia oraz oddział o profilu anestezjologia i intensywna terapia). Będą także zapewniać wielodyscyplinarne leczenie kardiologiczne, w tym na oddziale chorób wewnętrznych lub chirurgii naczyniowej lub neurologii.
Szpitale zakwalifikowane do danego poziomu będą objęte obowiązkiem realizacji opieki kardiologicznej na podstawie jednolitych standardów. Będą także podlegały monitorowaniu jakości opieki kardiologicznej i będą zobowiązane do wyznaczenia koordynatora opieki kardiologicznej oraz zapewnienia ciągłości leczenia. Warunkiem kwalifikacji ośrodków kardiologicznych na poziom II lub poziom III jest udzielanie przez te ośrodki w ramach zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej świadczeń dotyczących opieki kardiologicznej w ramach izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego – podkreślono w uzasadnieniu. Szczegółowe kryteria kwalifikacji opisane zostały w załączniku do projektu rozporządzenia.
Ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej ma być realizacją reformy zapisanej w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności. Zakłada wprowadzenie nowego modelu organizacji opieki kardiologicznej na terenie całego kraju. Ma to podnieść efektywność leczenia chorób układu krążenia. Każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma otrzymać opiekę kardiologiczną opartą na jednakowych standardach. System ma elastycznie odpowiadać na potrzeby pacjentów i zapewnić im ciągłość leczenia na etapach diagnostyki, leczenia kardiologicznego, rehabilitacji i dalszego leczenia w poradniach specjalistycznych, w podstawowej opiece zdrowotnej lub w opiece długoterminowej. (PAP)