Powołanie przez Ministra Zdrowia zespołu do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych jest odpowiedzią na trwający od kilku tygodni kryzys lekowy.
Zespół przeanalizuje dane i przygotuje rekomendacje dla Ministra Zdrowia
Kierownictwo Zespołu do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych obejmuje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odpowiedzialny za politykę lekową. Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia, wiceminister Miłkowski podkreślał, że problemy występują lokalnie, a ministerstwo na bieżąco przygląda się sytuacji.
Zespół zajmie się analizą danych gromadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, organy podległe i nadzorowane przez Ministra Zdrowia oraz Naczelną Izbę Aptekarską i inne podmioty związanych z dostępnością produktów leczniczych, ze szczególnym uwzględnieniem produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności. Przygotuje również rekomendacje w zakresie działań, które powinny zostać podjęte w celu przeciwdziałania brakom dostępności produktów leczniczych.
W skład Zespołu wchodzą:
- przewodniczący – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową;
- zastępca przewodniczącego – dyrektor lub zastępca dyrektora departamentu właściwego do spraw polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia;
- członkowie Zespołu co najmniej w randze kierownika urzędu lub jednostki lub jego zastępcy albo prezesa lub wiceprezesa:
– Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,
– Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego,
– Narodowego Funduszu Zdrowia,
– Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia,
– Naczelnej Izby Aptekarskiej,
– Naczelnej Izby Lekarskiej, - przedstawiciel departamentu do spraw polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia.
źródło: Zarządzenie Mnistra Zdrowia z dnia 19 lipca 2019 r. w sprawie utworzenia Zespołu do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych / mzdrowie