11 europejskich klinik weźmie w środę udział w VI Europejskiej Sesji Chirurgii Laryngologicznej Live. Współorganizatorem wydarzenia obserwowanego w sieci przez lekarzy z całego świata jest poznańska Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej.
Jak informuje prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w trakcie tego wydarzenia zaprezentowanych zostanie 20 operacji. Dwie z nich będą transmitowane z Poznania, gdzie mieścić się będzie także studio centralne wydarzenia, całość działań logistycznych i organizacyjnych. Z poznańskiej kliniki będzie prowadzony także komentarz do transmisji.
“Z Poznania będziemy transmitować dwie operacje wykonane z użyciem lasera. U 68-letniego pacjenta, u którego rozpoznano raka krtani będziemy usuwać raka w ten sposób, by uratować krtań. Ten mężczyzna, to palacz papierosów, który przestał palić 20 lat temu, a mimo to wystąpiła kancerogeneza. U drugiej pacjentki, 62-latki palącej papierosy, wystąpiły ogromne zmiany przedrakowe, tzw. rogowacenie białe. Usuniemy te zmiany, dając jej szansę na zatrzymanie kancerogenezy” – powiedział PAP prof. Szyfter.
Operacje w trakcie kolejnych sesji śledzą dziesiątki tysięcy osób z całego świata. “Szczególnie cieszy nas rosnąca oglądalność transmisji w krajach afrykańskich. Kiedy zaczynaliśmy nasze sesje, z Afryki było tylko RPA, obecnie mamy już widzów w kolejnych krajach – głównie z północy kontynentu. Bardzo się z tego cieszymy – liczba laryngologów w Afryce, może poza RPA, Marokiem czy Egiptem, jest minimalna. Dla medyków z takich krajów nasze transmisje to nieoceniona pomoc, kapitalne źródło wiedzy. Udział w kursie, wyjazd do Europy to dla tamtejszych specjalistów wydatek kilku tysięcy euro – nasze transmisje są bezpłatne” – powiedział prof. Szyfter.
Sesje są pilnie śledzone także przez europejskich medyków – “Korzystają z nich oczywiście także polscy specjaliści. Oglądalność w Polsce jest niezwykle wysoka, nasze transmisje najszerzej śledzone są w Niemczech i Włoszech, na czwartym miejscu pod względem oglądalności jest Rosja”.
W przyszłym tygodniu poznańska klinika świętować będzie swoje 100-lecie. Jej historia rozpoczęła się w 1921 r. Na zaproszenie twórców Uniwersytetu Poznańskiego do miasta przybył wtedy wybitny laryngolog prof. Antoni Stanisław Jurasz, aby zorganizować i poprowadzić Uniwersyteckie Ambulatorium Laryngologiczne. Rozwój kliniki zahamował wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu placówkę tworzono od podstaw. Od 1950 r. klinika działa w obecnym miejscu, w szpitalu przy ul. Przybyszewskiego 49. Dzięki swojej działalności naukowej i usługowej klinika stała się znanym ośrodkiem leczenia onkologicznego, leczenia usznopochodnych powikłań wewnątrzczaszkowych i chorób swoistych górnych dróg oddechowych.