Wiceminister Maciej Miłkowski zapowiedział, że do końca roku zostaną podniesione ceny w wielu grupach limitowych, a niektóre finansowane kategorie wyrobów zostaną także istotnie poszerzone.
Stała podkomisja poselska do spraw onkologii analizowała proces refundacyjny wyrobów medycznych stosowanych w leczeniu nowotworów. Arkadiusz Grądkowski, prezes izby POLMED, przypomniał, że obecnie producenci nie mogą składać wniosków refundacyjnych – takie uprawnienia posiadają w praktyce jedynie konsultanci krajowi oraz NFZ. W 2021 roku wpłynęło jedynie nieco ponad 130 wniosków, a AOTMiT ocenił tylko 13 technologii nielekowych. Tymczasem branża wyrobów należy do najbardziej innowacyjnych i istnieje ogromna potrzeba wdrażania nowych rozwiązań. Podkreślił również, że limity finansowania wielu wyrobów nie były podniesione przez ostatnie kilkanaście lat, co ogranicza możliwości finansowania nowych, innowacyjnych technologii.
Wiceminister Maciej Miłkowski wskazał, że mimo utrzymywania niezmienionych limitów “niektórzy polscy producenci” cały czas mieszczą się w limitach i sprzedają swoje produkty. Przypomniał, że w ostatnim okresie zostały podniesione “bardzo istotnie” ceny wielu wyrobów. Jednocześnie zapowiedział, że w tym roku zostaną podniesione limity cen w wielu istotnych grupach limitowych, “niektóre kategorie będą istotnie rozszerzone, także dla pacjentów onkologicznych”. “Analizujemy i na pewno będzie dokonana zmiana w niektórych grupach limitowych. Niektóre kategorie wyrobów medycznych będą istotnie rozszerzone, także dla pacjentów onkologicznych i innych, którzy oczekują i nie mieli do tej pory refundacji” – powiedział Maciej Miłkowski. Dodał, że między innymi rurki tracheostomijne będą refundowane od lipca, przy okazji najbliższej nowelizacji rozporządzenia refundacyjnego
Poseł Barbara Dziuk podkreśliła, że dostępność cenowa wyrobów medycznych jest bardzo ważna dla wielu grup pacjentów, także chorych na nowotwory. Dlatego ważne jest zarówno odpowiednie podejście resortu zdrowia jak także producentów.
Jak przypomniał wiceminister Maciej Miłkowski, sposób składania wniosków i podejmowania decyzji opisuje ustawa refundacyjna, obowiązująca od 10 lat. Jeden z katalogów refundacyjnych dedykowany jest wyrobom medycznym. Jest on “olbrzymi” i większość wyrobów na nim znajdujących się było refundowane już w momencie wejścia ustawy w życie – to m.in. paski do monitorowania poziomu glikemii, środki opatrunkowe. Nie ma osobnej limitowej grupy onkologicznej.
Częścią jest także refundacja wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, gdzie obowiązuje inna procedura finansowania. W odniesieniu do nich, minister zdrowia nie prowadzi postępowań refundacyjnych, nie wydaje decyzji administracyjnych, jedynie określa limit finansowania i poziom współfinansowania pacjenta. Kilkanaście grup jest dedykowanych osobom chorym na nowotwory. Największe wydatki, jak powiedział Maciej Miłkowski, dotyczą świadczeń w obszarze urologii i gastroenterologii (m.in. worki na mocz i stomijne, pieluchomajtki), a także protezy piersi.