Porozumienie Zielonogórskie zwróciło się do Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o pilne ujednolicenie procedur zalecanych w stanie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Lekarze POZ są wręcz bombardowani wieloma instrukcjami i wytycznymi na czas epidemii. „Zdarza się, że są zalecenia wzajemnie ze sobą sprzeczne” – zauważa Porozumienie Zielonogórskie i apeluje, aby opracować i wdrożyć jednolitych zaleceń.
„Odmienne wytyczne wydają konsultanci w dziedzinie epidemiologii, inne w dziedzinie chorób zakaźnych, a jeszcze inne w dziedzinie medycyny rodzinnej, na to nakładają się jeszcze informacje Ministra Zdrowia, inspektorów sanitarnych. Trafiają się sprzeczne ze sobą, oderwane od rzeczywistości, bazujące na założeniach teoretycznych oderwanych od realiów” – zauważa Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Drobiazgowe wytyczne formułowane w oderwaniu od siebie dotyczą niemal wszystkich aspektów działania lekarzy i przychodni. Przewidują m.in. określony sposób działania w zakresie sposobu przyjmowania pacjentów, wykonywania określonych procedur i sposobu stwierdzania zgonu. „Wobec specyfiki obecnej sytuacji, do której wszyscy dotychczas byli przygotowani jedynie teoretycznie, z wielką uwagą wsłuchujemy się w głosy ekspertów. Ale w natłoku ich informacji nie sposób się poruszać, a w efekcie nie sposób przyjąć najbardziej optymalnych zasad postępowania, dostosowanych do rzeczywistych potrzeb i możliwości pracowników medycznych i pacjentów” – głosi oświadczenie Porozumienia Zielonogórskiego.
Federacja proponuje przygotowanie pod egidą GIS telekonferencji w szerokim gronie ekspertów, w efekcie której doszłoby do ustalenia jednolitych zaleceń dla poradni lekarskich. „Powinni w niej uczestniczyć konsultanci w dziedzinie epidemiologii, chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej, inspektorzy sanitarni, a także praktycy – przedstawiciele świadczeniodawców POZ i opieki ambulatoryjnej” – sugerują lekarze rodzinni.
Porozumienie Zielonogórskie działa w 15 województwach, skupiając 13 tysięcy lekarzy sprawujących opiekę nad 12 milionami pacjentów. Jest największą organizacją pracodawców ochrony zdrowia w Polsce
© mZdrowie.pl