Cyfryzacja opieki zdrowotnej, zwiększenie liczebności personelu medycznego, wzmocnienie zaplecza naukowego oraz stworzenie warunków dla rozwoju produkcji leków – to cztery obszary zmian w ramach Krajowego Planu Odbudowy, które zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Inwestycje mają mieć wartość 20 mld złotych.
„Krajowy Plan Odbudowy docenia rolę sektora medycznego i poświęca mu duży program, który w znaczącym stopniu, bo bliskim 20 mld zł, będzie dofinansowywał i wspierał odbudowę postcovidową sektora medycznego. Nic tak się nie opłaca, jak inwestycja w zdrowie” – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Cyfryzacja została wskazana przez ministra jako „obszar związany ze zwiększeniem efektywności i dostępności świadczeń zdrowotnych przez wsparcie infrastrukturalne podmiotów leczniczych i rozwój e-zdrowia”. W jego opinii pandemia pokazała, jak cenne okazały się narzędzia takie jak e-recepta, e-zwolnienie czy e-skierowanie. Adam Niedzielski zapowiedział „wprowadzenie nowych elementów” i wymienił tu elektroniczną dokumentację medyczną. Zapowiedział wydatki na cyfryzację służb sanitarno-epidemiologicznych i dodał – „chcemy również wzmocnić infrastrukturę ukierunkowaną na priorytetowe dziedziny, tzn. zakaźnictwo, onkologia i kardiologia – główne dziedziny, które przyczyniają się do leczenia Polaków w największej skali”.
W drugim obszarze zmian, który dotyczy kadr medycznych – „Chcemy działać w kierunku zwiększenia liczebności personelu medycznego poprzez stworzenie odpowiednich warunków do ich kształcenia. Chodzi zarówno o inwestycje w modernizację bazy dydaktycznej, ale też (…) chcemy stworzyć system, który będzie skłaniał do podejmowania i kontynuowania studiów medycznych” – tłumaczył Niedzielski. Dodał, że chodzi o „system stypendiów, o współfinansowanie studiów odpłatnych i o system mentoringu”.
Wzmocnienie zaplecza naukowego w dziedzinie nauk medycznych i zdrowia ma polegać na wsparciu dla firm sektora biomedycznego, które działają już w zakresie badań i rozwoju. I dodał – „Mówię tu też o wykorzystaniu bogactwa danych. To jest przyszłość medycyny – analizy, budowanie ścieżek pacjenta poprzez analizowanie zakresów informacyjnych, wykorzystywanie algorytmów sztucznej inteligencji po to, żeby przewidywać różne konsekwencje zdrowotne.” Zaznaczył, że system danych jest dobrze rozwinięty, a Narodowy Fundusz Zdrowia posiada potężną bazę informacyjną.
Planowane jest także stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju sektora leków i wyrobów medycznych. „Wszyscy mamy ogromną świadomość tego i kryzys pandemiczny to pokazał, jak bardzo krytyczne jest posiadanie własnych zasobów w zakresie dostępności leków i dostępności do różnych substancji. To one potem w warunkach kryzysowych powodują, że to poczucie bezpieczeństwa – albo jest, albo go nie ma” – powiedział Niedzielski. Podkreślił, że rząd przewiduje inwestycje zarówno w infrastrukturę jak i w badania – „Będziemy chcieli rozbudować infrastrukturę produkcyjną, ale jednocześnie prowadzić badania i projekty, których celem jest właśnie wytwarzanie nowych substancji”. (PAP)