Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego jest „ogromnie zaniepokojony” propozycją zmian ustawy refundacyjnej które pojawiły się w prezydenckim projekcie ustawy o Funduszu Medycznym.
Jak głosi oświadczenie PZPPF – „Nasze ogromne zaniepokojenie budzi ingerencja zapisów projektu ustawy o Funduszu Medycznym w przebieg procesu refundacyjnego. Prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej trwają od kilku lat, bo wprowadzenie zmian w tym zakresie wymaga szerokich konsultacji z wszystkimi interesariuszami. Kształt tych przepisów decyduje bowiem o dostępie do farmakoterapii wszystkich Polaków. Uważamy więc, że zmiany w zakresie refundacji leków nie powinny być wprowadzane inną ustawą, która realizuje odrębne cele. Tymczasem zaproponowane w projekcie ustawy o Funduszu Medycznym zapisy mogą doprowadzić do braków leków w Polsce.
W projekcie niezrozumiałe dla nas są zapisy o Komisji Ekonomicznej negocjującej ceny leków. Projekt ubezwłasnowolnia ministra zdrowia ograniczając mu możliwość prowadzenia polityki lekowej. Jeśli Komisja nie dogada się z producentem, a okaże się, że lek z punktu widzenia epidemiologicznego jest potrzebny, minister ma związane ręce. Zdarzały się takie sytuacje, że Komisja dawała negatywną decyzję dla jedynego na rynku odpowiednika leku, któremu wygasł patent. Producent po zakończeniu negocjacji z Komisją nie może nawet obniżyć ceny. Jeśli po negatywnym zakończeniu negocjacji, Komisja ma publikować wszystkie informacje na ich temat, to zamyka drogę do jakiegokolwiek porozumienia. Ujawnia też tajemnice biznesowe firmy. Niszczy również konkurencję cenową, bo po publikacji danych z negocjacji wszystkie firmy na świecie dowiedzą się, jakie ceny oferuje ich konkurenci.
Komisja, aby wykazać swoją skuteczność, będzie kierować się jedynie kryterium najniższej ceny. Dlatego chcemy, aby w ustawie o Funduszu znalazły się zapisy obligujące ją do brania pod uwagę, czy wytwórca leku produkuje w Polsce. Wiadomo przecież, że lek wyprodukowany w Polsce nigdy nie będzie mógł referować ceną do wyprodukowanego w Azji. A pandemia udowodniła, że bezpieczeństwo lekowe gwarantuje tylko produkcja leków w kraju.”