Rok nowej ekipy rządzącej w ochronie zdrowia został podsumowany w raporcie Konfederacji Lewiatan. Wynika z niego, że postulaty przedsiębiorców dotyczące systemu zdrowotnego pozostają niespełnione. Wśród nich znajduje się odwrócenie piramidy świadczeń oraz płacenie za efekt zdrowotny, zamiast za świadczenia.
Wzrastające nakłady na ochronę zdrowia nie przekładają się na realną poprawę funkcjonowania systemu. Jedną z głównych przyczyn jest przeznaczanie środków przede wszystkim na wynagrodzenia oraz świadczenia szpitalne. W raporcie „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy” Konfederacja Lewiatan oceniła, na ile decydenci zrealizowali rekomendacje, które przedsiębiorcy skierowali do nowego rządu przed rokiem. Jednym z ocenianych obszarów była ochrona zdrowia.
Autorzy raportu podkreślają, że punktem wyjścia jest proces odwracania piramidy świadczeń, tak aby największy nacisk był położony na POZ i AOS. Ich zdaniem zauważalne są już podjęte kroki w tym kierunku w postaci prac nad reformą szpitalnictwa. Ale alokacja środków w systemie jest nastawiona na medycynę naprawczą w postaci wysoko kosztowych świadczeń szpitalnych oraz na pokrywanie wynagrodzeń. W ten sposób pozostają niezaspokojone potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Jeżeli chodzi o finanse, kolejnym ważnym krokiem powinno być przejście od płacenia za wykonane świadczenia do płacenia za efekt zdrowotny.
Zestawienie starzejącego się społeczeństwa, obciążonego różnym chorobami oraz ograniczonych zasobów – to wyzwanie, któremu czoła mogą stawić tylko połączone siły sektora publicznego i prywatnego. Autorzy raportu wskazują, że współpraca ta jest jednak ograniczona przez obecne przepisy prawne. Ich zdaniem konieczny jest przegląd regulacji prawnych w celu usunięcia archaicznych i często od dawna nieużywanych regulacji prawnych. Należy zapewnić przy tym większą swobodę w tym obszarze.
Dalszy rozwój polskiego systemu ochrony zdrowia zależy również od zapewnienia bezpieczeństwa lekowego, czego elementem jest wsparcie rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego czy usprawnienie drogi do pacjenta do innowacji. W raporcie zwrócono także uwagę na możliwości odciążenia placówek opieki medycznej przez zwiększenie zakresu działalności aptek, co dobrze sprawdziło się w trakcie pandemii.