W zaprezentowanym przez Grzegorza Schetynę programie KE znalazły się postulaty dotyczące ochrony zdrowia. Koalicja zapowiada m.in. darmowe leki dla kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych, poszerzenie programu szczepień na wzór Norwegii oraz wspólne negocjowanie cen leków przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.
„My chcemy innej Polski. Chcemy żeby każde dziecko, każdy dorosły, bez względu na to gdzie mieszka, bez względu na jaki to region, czy to mała wieś, miasteczko, czy wielkie miasto, żeby każdy miał zapewnioną taką samą europejską ochronę zdrowia. I zrobimy to” – mówi Grzegorz Schetyna. Najważniejsze punkty programu „Europejska ochrona zdrowia” to:
- Termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni.
- Oczekiwanie na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być już po badaniach, diagnozie i decyzji lekarskiej.
- Europejski program walki z rakiem. W ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej zaawansowanych krajów zachodniej Europy.
- Każdemu, kto przekroczy 50 lat, będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny, obejmujący wszystkie konieczne badania. Takie badanie będzie powtarzane co pięć lat.
- Opieka nad kobietą w ciąży i dzieckiem – pełna dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie, w tym bezwarunkowa możliwość znieczulenia przy porodzie. Darmowe leki dla kobiet w ciąży – wszystkie leki zalecane przez lekarza prowadzącego.
- Powszechny pełen kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Wzorem będzie Norwegia.
- Pakiet dla osób z niepełnosprawnościami – turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku. Leki i wyroby medyczne za darmo.
- Kompleksowa profilaktyka na europejskim poziomie. Centra profilaktyczne w każdym województwie, których zadaniem będzie prowadzenie regularnych akcji mających podnosić świadomość Polaków na temat roli profilaktyki medycznej i możliwości przeprowadzenia badań kontrolnych.
- Kompleksowy program walki ze smogiem.
Zdaniem Bartosza Arłukowicza, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej, ceny leków to jeden z kluczowych problemów, jaki dotyka kraje członkowskie UE. „Państwa członkowskie powinny rozpocząć procedurę wspólnego negocjowania cen leku z koncernami farmaceutycznymi. Szczególnie z tymi globalnymi, światowymi. I to jest zadanie niezwykle trudne proceduralnie, ale możliwe do rozpoczęcia. Zamierzamy z taką inicjatywą w Unii Europejskiej wystąpić” – zapowiada były minister.
/ mzdrowie