Pierwszy zabieg leczenia kamicy nerkowej u dorosłych z wykorzystaniem systemu robotycznego Avicenna został wykonany w Klinice Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM. To drugi szpital w Polsce – po szpitalu św. Anny w Piasecznie – dysponujący takim systemem.
Pacjent ze skomplikowaną kamicą nerkową został poddany zabiegowi ECIRS (dostęp przez nerkę i moczowód) z użyciem systemu robotycznego Avicenna. „To przełom w leczeniu kamicy nerkowej” – mówi prof. Piotr Radziszewski, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM.
Avicenna Roboflex jest pierwszym na świecie robotem stosowanym do leczenia kamicy nerkowej. Został zaprojektowany głównie z myślą o procedurze RIRS. To małoinwazyjny zabieg, polegający na endoskopowym usuwaniu kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu endoskopu giętkiego oraz lasera holmowego. Użycie robota zwiększa bezpieczeństwo pacjenta, umożliwia operatorowi większą precyzję i ułatwia mu pracę. Zastosowanie robota Avicenna pozwala na kruszenie nawet dużych (do 4 cm) złogów.
Avicenna pozwala na znacznie większą precyzję operowania ureterorenoskopem giętkim wprowadzonym do nerki przez moczowód. Operator kontroluje pracę ureterorenoskopu joystickami, a urządzenie koryguje niepożądane ruchy, jak na przykład drgnięcia ręki. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo zabiegu usunięcia kamieni nerkowych z użyciem lasera.
Pionierski zabieg wykonał zespół w składzie:
- Zespół urologiczny: Prof. Piotr Radziszewski, dr Tomasz Piecha, dr Michał Niemczyk.
- Zespół pielęgniarski: Beata Lubiejewska-Szymaniak, Małgorzata Ryducha.
- Zespół anestezjologiczny : dr Aleksandra Walczak , pielęgniarka Jolanta Forney.