W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie podpisano umowę na zakup robota chirurgicznego da Vinci. Sprzęt do placówki trafi prawdopodobnie na przełomie października i listopada br. Pacjenci mają być operowani przy pomocy tego robota jeszcze w tym roku.
Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy szpitala Andrzej Sroka, w procedurze konkursowej “wygrała oferta firmy Synektik, która jest jedynym w Polsce dystrybutorem systemu robotycznego da Vinci w wersji Xi. Całkowita wartość podpisanej umowy to niemal 14 mln zł”. Kwota ta obejmuje najnowszy system robotyczny da Vinci Xi i adaptację sali operacyjnej, a także symulator, który będzie pozwalał na naukę m.in. koordynacji oraz szycia.
Do tej pory rzeszowski szpital wykonywał zabiegi przy pomocy robota da Vinci wypożyczanego od krakowskiego Szpitala Na Klinach i był on dostępny w placówce tylko przez kilka dni w miesiącu. Zdaniem dyrektora placówki Janusza Ławińskiego zakup własnego systemu pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów – “Należy podkreślić, że system będzie wykorzystywany nie tylko dla pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych. Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową”.
Od 20 maja 2021 r. w rzeszowskim szpitalu, przy dostępności robota da Vinci tylko przez 8 dni w miesiącu, zoperowano 267 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi.
Już 35 szpitali w Polsce wykonuje zabiegi w asyście robotów chirurgicznych, zdecydowana większość z nich korzysta z systemów da Vinci. W ubiegłym roku wszystkie placówki publiczne i przeprowadziły w sumie ponad 2700 zabiegów, w tym ponad 1750 prostatektomii.
System da Vinci, opracowany, produkowany i komercjalizowany przez amerykańską firmę Intiuitive Surgical, został wprowadzony na rynek w 1999 r. Charakteryzuje się m.in. wyjątkową precyzją, małą inwazyjnością zabiegów przekładających się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych.