Komisja Europejska przygotowuje umowę z Valneva na zakup szczepionek z inaktywowanym wirusem. EMA prowadzi wstępne rozmowy z rosyjskim producentem Sputnika V. Kraje członkowskie mają możliwość dokupienia kolejnych dawek szczepionki Pfizer-BioNTech. 29 stycznia EMA prawdopodobnie dopuści do obrotu produkt opracowany przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.
Komisja Europejska podpisała dotychczas umowy z następującymi producentami szczepionek na COVID-19: AstraZeneca (400 mln dawek), Sanofi-GSK (300 mln dawek), Johnson and Johnson (400 mln dawek), BioNTech-Pfizer (600 mln dawek), CureVac (405 mln dawek) i Moderna (160 mln dawek). Komisja zakończyła też wstępne rozmowy z Novavax w celu zakupu do 200 mln dawek. Oznacza to, że Komisja zabezpieczyła zestaw ponad 2 mld dawek.
Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z firmą Valneva w sprawie zabezpieczenia dostępu do nowej szczepionki. Valneva jest europejskim przedsiębiorstwem biotechnologicznym, które opracowuje szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko COVID-19 w Europie.
Planowana umowa umożliwi wszystkim państwom członkowskim wspólny zakup 30 mln dawek potencjalnej szczepionki i opcję zamówienia dodatkowo do 30 mln dawek. Finalizacja rozmów wstępnych z Valneva uzupełnia już zapewniony szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie w ramach kontraktów podpisanych z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac oraz Moderna oraz zakończonych wstępnych rozmów z Novavax.
Ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione. Miało to już miejsce w przypadku szczepionek firm BioNTech/Pfizer i Moderna, które niedawno uzyskały zezwolenie w UE. Państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich.
Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker poinformował, że Europejska Agencja leków prowadzi wstępne rozmowy z rosyjskim producentem szczepionki Sputnik V przeciw COVID-19. Producent szczepionki nie złożył na razie wniosku o dopuszczenie preparatu na rynku europejskim.
Komisja Europejska zaproponowała 8 stycznia państwom członkowskim UE zakup dodatkowych 200 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 wyprodukowanej przez firmy BioNTech i Pfizer, z możliwością nabycia kolejnych 100 mln dawek. Pozwoliłoby to UE na zakup w sumie 600 mln dawek. Dodatkowe dawki będą dostarczane od drugiego kwartału 2021 r. KE opublikowała pytania i odpowiedzi dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 w UE. Komisja informuje, że prowadzi intensywne negocjacje w celu zapewnienia obywatelom UE dostępu do zróżnicowanego zestawu szczepionek oferowanych po uczciwych cenach.
Europejska Agencja Leków (EMA) otrzymała 12 stycznia wniosek o warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. Decyzja w sprawie dopuszczenia szczepionki do obrotu zapadnie prawdopodobnie na posiedzeniu 29 stycznia i wszystko wskazuje na to, że tego samego dnia zgodę na stosowanie szczepionki w UE wyda Komisja Europejska.
Szczepionka Pfizera jest skuteczna na mutację N501Y w brytyjskim i afrykańskim wariancie koronawirusa. „Badania przeprowadzone przez Pfizera we współpracy z Uniwersytetem w Teksasie wskazują, że szczepionka RNA jest skuteczna wobec koronawirusa z mutacją N501Y w genie kodującym białko S. Sprawdzono to w testach wykorzystujących surowicę osób zaszczepionych dwiema dawkami preparatu Pfizera i nie stwierdzono, by mutacja ta w jakikolwiek sposób skuteczność preparatu znosiła. To bardzo dobra wiadomość, bo N501Y jest jedną, choć nie jedyną, z najważniejszych mutacji, którą stwierdzono zarówno w brytyjskim wariancie B.1.1.7, jak i w afrykańskim 501.V2” – mówi ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował do państw i koncernów farmaceutycznych o zaprzestanie indywidualnych negocjacji i zawierania dwustronnych umów na zakup szczepionek przeciwko COVID-19. Podkreślił, że odbywa się to kosztem programu COVAX. Program ma zapewnić dostawy szczepionek krajom biednym, które do tej pory jeszcze ich nie otrzymały. Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował także do krajów które mają nadmiar szczepionek, by w ramach programu COVAX udostępniły je krajom biedniejszym.
Komisja Europejska wybrała 24 projekty, w ramach których zostaną opracowane nowe lub rozbudowane już istniejące programy pobierania osocza od dawców, którzy przeszli COVID-19. Dotacje te są wynikiem wystosowanego w lipcu ubiegłego roku do wszystkich publicznych i nienastawionych na zysk służb krwi w całej UE oraz w Zjednoczonym Królestwie zaproszenia do ubiegania się o finansowanie zakupu sprzętu do pobierania osocza. Działanie to jest finansowane z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych na łączną kwotę 36 mln euro. Projekty będą realizowane w 14 państwach członkowskich, w tym w Polsce, i w Zjednoczonym Królestwie. W ramach dotacji wspierany będzie zakup szeregu urządzeń do plazmaferezy i związanego z nimi sprzętu, w tym zestawów do pobierania, urządzeń do magazynowania, testowania i charakteryzowania osocza oraz działania organizacyjne w centrach krwiodawstwa.
© mZdrowie.pl