Firma Johnson & Johnson ogłosiła wybór kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 spośród tych, nad którymi pracowała od stycznia 2020. Do września mają rozpocząć się badania kliniczne z udziałem ludzi, a pierwsze partie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być dopuszczone do interwencyjnego szczepienia już na początku 2021 roku.
Spółka zapowiedziała także poszerzenie zakresu współpracy z amerykańskim Urzędem ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju w Dziedzinie Biomedycyny (BARDA), dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie możliwości produkcyjnych szczepionki i dostarczenie ponad miliarda dawek.
„Świat stoi w obliczu kryzysu zdrowia publicznego. Zobowiązujemy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby szczepionka przeciw COVID-19 była dostępna i przystępna cenowo tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Alex Gorsky, prezes Johnson & Johnson.
Prace nad szczepionką rozpoczęły się w styczniu, gdy tylko wyizolowano sekwencję genetyczną SARS-CoV-2. Dzięki współpracy z wieloma ośrodkami akademickimi prototypy szczepionek zostały przetestowane w celu wskazania tych, które mają największe szanse na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej w badaniach przedklinicznych. Na tej podstawie zidentyfikowano wiodącego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19, wraz z dwoma kandydatami zapasowymi.
Firma planuje rozpocząć badania kliniczne I fazy we wrześniu 2020 r., a dane kliniczne dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności mają być dostępne do końca roku. Pozwoliłoby to na udostępnienie szczepionek do stosowania interwencyjnego na początku 2021 roku. Johnson & Johnson zobowiązał się również do zwiększenia globalnych możliwości produkcyjnych. Będzie to możliwe między innymi poprzez stworzenie nowych możliwości produkcji szczepionek w Stanach Zjednoczonych i zwiększenie zdolności produkcyjnych w innych krajach. Dzięki temu możliwa będzie szybka produkcja i dostarczenie ponad miliarda dawek. Spółka planuje niebawem rozpocząć produkcję i w ramach działalności not-for-profit zobowiązuje się do powszechnego udostępnienia przystępnej cenowo szczepionki do szczepienia interwencyjnego w czasie pandemii.
Dzięki współpracy BARDA i Johnson & Johnson na współfinansowanie badań, rozwoju i badań klinicznych w zakresie szczepionek przeznaczone zostanie ponad miliard dolarów.
Oprócz prac nad szczepionkami partnerzy poszukują możliwych metod leczenia koronawirusa. Przeszukiwanie baz danych cząsteczek przeciwwirusowych jest prowadzone we współpracy z Rega Institute for Medical Research belgijskiego Uniwersytetu w Leuven.
© mZdrowie.pl