Minister Izabela Leszczyna przekazała trzecią wersję projektu reformującego szpitalnictwo do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. W piątek projekt ustawy opublikowało Rządowe Centrum Legislacji.
Minister zdrowia zapowiedziała “trzecie podejście” do reformy szpitalnictwa w styczniu. Zaznaczyła, że będzie to wersja okrojona i podzielona na mniejsze elementy w porównaniu do poprzednich. Wiceszef NFZ Jakub Szulc, który pracuje w zespole przygotowującym restrukturyzację szpitalnictwa, powiedział we wtorek PAP, że pojawił się problem z tym, kto ma decydować o konsolidacji oddziałów szpitalnych, ich przekształceniu – “Uprościliśmy tę sytuację i zgodnie z trzecią wersją projektu decyzję ma podejmować NFZ, bo nikt inny nie chciał wziąć tej odpowiedzialności”.
Trzecia wersja projektu MZ nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że szpitale będą mogły za zgodą prezesa NFZ zrezygnować z prowadzenia określonego profilu szpitala. Nie będzie się to wiązało z utratą finasowania w ramach “sieci szpitali”. Będą mogły przekształcić oddział o danym profilu na udzielający świadczenia w trybie hospitalizacji planowej albo leczenia jednego dnia. Szpitale będą mogły także za zgodą prezesa NFZ zamienić udzielanie świadczeń w ramach SOR-ów na świadczenia udzielane w ramach izby przyjęć. Łagodniejsze mają być wymogi udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w ramach “sieci szpitali”.
Projekt resortu zdrowia zakłada, że związki jednostek samorządu terytorialnego będą mogły tworzyć i prowadzić samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (sp zoz-y) oraz podmioty lecznicze w formie spółek kapitałowych i jednostek budżetowych. Ministra zdrowia wyjaśniała, że powiaty będą mogły połączyć dwa szpitale i w ramach nowej jednostki i podzielić szpitalne oddziały o określonych profilach, aby te się nie dublowały. Ponadto projekt wprowadza szczegółowe regulacje dotyczące tworzenia i zatwierdzania programów naprawczych zadłużonych szpitali.
MZ chce wzmocnić system szpitalny przez “konsolidację zasobów” i “racjonalizację kosztów szpitali”. Resort zdrowia zaznaczył w ocenie skutków regulacji projektu, że obecnie kadry medyczne, sprzęt i infrastruktura nie są wykorzystywane efektywnie. Po zmianach ma się zmniejszyć liczba szpitali, które utrzymują stałą gotowość do udzielania świadczeń w trybie ostrym. Szpitalne świadczenia zabiegowe mają się koncentrować w ośrodkach z większym doświadczeniem i potencjałem kadrowym. System ma być bardziej efektywny i lepiej odpowiadać na realia demograficzne: spadającą liczbę urodzeń i starzejące się społeczeństwo.
Projekt był przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów w październiku ub. roku. W listopadzie został przekazany Radzie Ministrów, która na posiedzeniu zdecydowała o zwróceniu projektu ministrowi zdrowia. Jeszcze w listopadzie ub. roku projekt ze zmianami został skierowany do ponownych uzgodnień, opiniowania i konsultacji. Kolejna wersja projektu 18 lutego została pozytywnie, ale z uwagami, zaopiniowana przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Strona samorządowa oczekuje przedstawienia programu wspierającego realizację planów naprawczych. Kolejne uwagi dotyczą m.in. wprowadzenia przepisów, które zagwarantują podmiotom leczniczym zawarcie umowy z NFZ w przypadku realizacji inwestycji zgodnych z planami transformacji m.in. finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W lipcu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało reformę systemu ochrony zdrowia, która zakłada m.in. powstanie terytorialnych map świadczeń powiązanych z finansowaniem i inwestycjami, a także warunkową zamianę długów szpitali na kredyty udzielone przez BGK. Reforma szpitalnictwa jest jednym z “kamieni milowych” KPO.