Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu otworzy pracownię bioinformatyki, która będzie wykorzystywała sztuczną inteligencję do przetwarzania danych. IGC PAN jest na finiszu przygotowań do uruchomienia pracowni bioinformatyki. Kompletowany jest zespół naukowców i praktyków – także z doświadczeniem pracy w uznanych, zagranicznych podmiotach.
Dyrektor IGC PAN prof. Maciej Giefing powiedział PAP, że to właśnie w bioinformatykę – łączącą biologię, informatykę, AI i statystykę w celu analizy i interpretacji danych biologicznych – zamierza w szczególny sposób zainwestować w najbliższym czasie instytut. “Stoimy teraz na progu przełomu, jakim jest wprowadzenie do badań naukowych sztucznej inteligencji, która umożliwia przetwarzanie ogromnej ilości danych z już działających w instytucie sekwencjonatorów najnowszej generacji” – podkreślił prof. Giefing. Badania prowadzone przez poznański instytut w istotny sposób przyczyniają się do usprawnienia i opracowania nowych metod diagnostyki chorób nowotworowych – “Jest to o tyle istotne, że mówimy tu o badaniach przyczyn genetycznych chorób nowotworowych. W obszarze naszych zainteresowań są też badania nad chorobami rzadkimi, które właśnie ze względu na małą liczbę pacjentów nie są interesujące dla dużych, międzynarodowych korporacji farmaceutycznych”.
Za sprawą Instytutu Genetyki Człowieka PAN w 1989 r. przeprowadzono pierwsze w Polsce badania DNA metodą PCR. Instytut przyczynił się też do upowszechnienia w kraju tej bardzo precyzyjnej metody, która jest obecnie szeroko stosowana w diagnostyce. Ważnymi osiągnięciami poznańskiej placówki są też m.in. pierwsze na świecie podanie endoskopowe mioblastów ludzkich do serca pozawałowego w 2005 r. czy zidentyfikowanie w 2006 r. mutacji genu NBN jako czynnika ryzyka rozwoju ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci. Instytut przyczynił się do wprowadzenia w Polsce monitorowania liczby komórek białaczkowych u pacjentów leczonych chemioterapią i po transplantacji szpiku. W ostatnich latach IGC PAN uzyskał patent na metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do nowotworu piersi. Ustalił też gen powiązany z powstawaniem klasycznego chłoniaka Hodgkina. Jest to jeden z najczęstszych typów chłoniaków u młodych dorosłych, ujawniający się u osób między 15. a 35. rokiem życia. Naukowcy z IGC wprowadzili również modele tkankowe, umożliwiające badania kardiotoksyczności stosowanych terapii przeciwnowotworowych.
Niedawno w IGC powstało centrum transferu technologii, które wspiera pracowników w szeroko pojętej komercjalizacji wyników naukowych. “Chcemy dzięki temu przyspieszyć przełożenie efektów naszej pracy badawczej na zastosowanie w diagnostyce i opracowywaniu nowych terapii dla pacjentów” – powiedział prof. Giefing. Instytut założył innowacyjne centrum medyczne z najnowocześniejszą w Europie Środkowo-Wschodniej pracownią sekwencjonowania genomowego wykorzystującą technologię transkryptomiki przestrzennej. Transkryptomika przestrzenna umożliwia analizę procesów zachodzących w pojedynczych komórkach ludzkich tkanek pod wpływem czynników zewnętrznych np. leków lub toksyn. Pozwala to badać wpływ procesów chorobowych na poszczególne elementy tkanki, a także badać guzy nowotworowe, których niejednorodność jest czynnikiem utrudniającym badania, jak i ostatecznie dobór skutecznej terapii. „Genetyka przez minione 50 lat bardzo intensywnie się zmieniła. Dziś przyszłością genetyki jest wykorzystanie AI oraz transkryptomika przestrzenna. W IGC PAN idziemy właśnie tą drogą” – mówi prof. Maciej Giefing. (PAP)