Od 10 lutego przez tydzień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dwudziestu lekarzy rezydentów i początkujących specjalistów szkoli się na unikatowym symulatorze do chirurgii witreoretinalnej.
Wyjątkowe warsztaty mają podnieść umiejętności lekarzy w zakresie chirurgii szklistkowo-siatkówkowej, czyli wykonywanej w tylnym odcinku gałki ocznej. Symulator wskazuje błędy popełniane podczas wirtualnego zabiegu i ocenia pracę lekarza pod kątem osiągnięcia celu, dokładności przeprowadzonego zabiegu, poprawności w posługiwaniu się narzędziami i w pracy z mikroskopem oraz precyzji ruchów.
Uczestnicy warsztatów pracują na dwóch stanowiskach do chirurgii zaćmy. Każde wyposażone jest w mikroskop okulistyczny i fakoemulsyfikator Centurion Vision System z pełnym oprzyrządowaniem pola operacyjnego do zaćmy. Każdy z uczestników szkolenia ćwiczy na jednym ze stanowisk przez godzinę dziennie, czyli znacznie dłużej, niż podczas konferencji szkoleniowych dla okulistów.
Tego rodzaju trening nie tylko skraca cykl nauczania praktycznych umiejętności, który zwykle może trwać nawet kilka lat, ale pozwala wyłonić najlepszych operatorów. Będą oni później będą szkoleni na prawdziwym bloku operacyjnym.
– Szpitalowi zależy na wyszkoleniu najlepszych specjalistów z zakresu chirurgii oka. Dzięki symulatorowi i takim akcjom adepci mikrochirurgii mogą krok po kroku ćwiczyć zachowania przy stole operacyjnym. W trakcie naszego szkolenia kładziemy nacisk na decyzyjność, precyzję ruchów i refleks w warunkach pracy z mikroskopem operacyjnym oraz narzędziami i aparaturą wykorzystywaną we współczesnej chirurgii oka – podkreśla dr n. med. Piotr Gościniewicz, okulista i koordynator warsztatów. – To wspaniały trening dla młodego lekarza. Symulator, na którym mamy przyjemność pracować, dzięki wbudowanemu oprogramowaniu, niczym symulator lotów potrafi przewidzieć różne scenariusze zabiegu. Osoba ćwicząca musi się więc zmierzyć z każdą sytuacją jaka może ją spotkać podczas operacji.
– Cieszymy się, że nasi młodzi lekarze mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności z zakresu chirurgii okulistycznej z uwzględnieniem chirurgii zaćmy w oparciu o najnowocześniejszy symulator oraz sztuczne gałki oczne – mówi organizatorka warsztatów prof. Ewa Mrukwa-Kominek, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki SUM. – możliwości ćwiczenia na takim symulatorze są praktycznie nieograniczone. Można zacząć od prostych ćwiczeń, a kończyć na skomplikowanych zabiegach operacyjnych.

© mZdrowie.pl