W związku z przekazanym do Sejmu projektem nowelizacji planu finansowego NFZ na 2019 r. Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA wyraża zaniepokojenie obniżającym się udziałem całkowitego budżetu na refundację leków w wydatkach płatnika publicznego.
Związek skierował pismo w tej sprawie do minister finansów Teresy Czerwińskiej i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. INFARMA zwraca uwagę, że w pierwszym kwartale 2019 r. doszło do dwóch nowelizacji planu finansowego NFZ. Żadna z nich nie uwzględniła wzrostu wydatków na leki refundowane. „Jest to tym bardziej niepokojące, iż wciąż wiele terapii zarejestrowanych przez Komisję Europejską nie jest refundowanych w Polsce, a dostępne w kraju skuteczne i bezpieczne opcje terapeutyczne nie są finansowane przez płatnika w pełnym zakresie wskazań” – brzmi stanowisko związku.
W ocenie INFARMY, projekt planu finansowego NFZ wpisuje się w trend pogłębiającego się niedofinansowania farmakoterapii ze środków publicznych. Wydatki na leki w Polsce są najniższe w Europie, a w ujęciu per capita stanowią jedynie 47% średniej krajów Europu Wschodniej (dane IQVIA). INFARMA podkreśla, że środki przewidziane na ten cel w projekcie nowelizacji stanowią jedynie 14,8% całego budżetu płatnika na świadczenia, co oznacza, że wydatki na refundację byłyby niższe o ponad 1,5 mld zł niż zostało to określone w zobowiązaniu rządu w dokumencie „Polityka Lekowa Państwa na lata 2018 – 2022”. Tymczasem pozostałe nakłady w budżecie zostały zwiększone o ponad 4 mld zł.
/ mzdrowie