MInister Izabela Leszczyna podsumowała rok swojej pracy na stanowisku ministra zdrowia w formie śniadania prasowego dla dziennikarzy medycznych. Zapowiedziała także, że nie rezygnuje z reformy szpitalnictwa, program Profilaktyka 40+ zostanie przedłużony przynajmniej do końca kwietnia 2025, do czasu stworzenia nowego programu a ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej zostanie uchwalona w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Plan finansowy NFZ na przyszły rok ma być wkrótce uzgodniony z resortem finansów – w tym tygodniu rozmowy dwóch resortów mają się skończyć.
Podsumowując miniony rok pracy nowego kierownictwa resortu zdrowia Izabela Leszczyna wymieniała największe osiągnięcia. Wśród nich znalazły się:
- 1342 apteki (12 proc.), w większości powiatów, biorą udział w programie dostępu do “antykoncepcji awaryjnej”
- w ramach finansowanego przez rząd programu in vitro odnotowano 6752 ciąże
- 429 pacjentów chorych onkologicznie uzyskało zabezpieczenie płodności
- 25 proc. więcej kobiet skorzystało z badań prenatalnych
- NFZ sfinansował 10 proc. więcej znieczuleń okołoporodowych
- 68 tysięcy dzieci w wieku 9-14 lat zostało wpisanych do programu szczepień przeciwko HPV.
Kolejne działania, które wskazała minister Leszczyna jako sukcesy resortu zdrowia – to m.in.:
- zniesienie limitów w opiece hospicyjnej i paliatywnej oraz podwyżka wycen świadczeń
- uchwalenie przez parlament ustawy pozwalającej wszystkim lekarzom wypisywać bezpłatne leki 65+ i 18-
- łatwiejsze szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom (bez skierowania od lekarza, na podstwie recepty farmaceutycznej)
- niższe ceny na leki produkowane w kraju – 10 proc. niższe dla leków a 15 proc. niższe jeśli również API jest wytwarzane w Polsce
- opublikowanie projektu krajowej listy leków krytycznych
- wsparcie finansowe dla przychodni POZ (ponad 1 mld zł), z wykorzystaniem unijnego programu FENIKS
- przedłużenie pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego do połowy 2025 r.
- przywrócenie finansowania telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży
- ograniczenie dostępu do opioidów sprzedawanych w receptomatach
Mówiąc o wdrażaniu centralnej e-rejestracji minister Leszczyna poinformowała, że dotychczas 39 podmiotów zintegrowało swoje systemy IT z krajowym systemem P1. Do połowy 2025 roku wszystkie podmioty posiadające umowy na trzy objęte e-rejestracją świadczenia (mammografia, cytologia, porada kardiologiczna) będą musiały obowiązkowo wejść do systemu e-Rejestracji. Od 2026 roku do e-rejestracji zaczną był włączane świadczenia onkologiczne. System ma objąć wszystkie obszary świadczeń w 2029 roku.
W odpowiedzi na pytania dziennikarzy, mnister Leszczyna zadeklarowała również, że nie rezygnuje z planów reformy szpitalnictwa. Nowy projekt ustawy, znacznie odmienny od tego, który został odrzucony przez rząd, został skierowany do konsultacji społecznych. Oceniła, że ustawa o Krajowej SIeci Kardiologicznej zostanie zapewne uchwalona w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Wdrażanie elektronicznej karty DILO na razie polega na pracach technicznych, które są niemal ukończone, ale nie wiadomo kiedy nastąpi wprowadzenie zmian w odpowiedniej ustawie n- ta zmiana zostanie dopisana do jednego z projektów, które MZ zaproponuje w najbliższym czasie, a które nie będą kontrowersyjne, tak aby jej uchwalenie nastąpiło możliwie sprawnie. Zapowiadana likwidacja programu Profilaktyka 40+ jest odłożona w czasie, póki co do końca kwietnia 2025 roku, w oczekiwaniu na nowy program profilaktyczny, który ma go zastąpić, a który nie jest jeszcze gotowy.
W ramach naboru projektów finansowanych z KPO, do MZ wpłynęło 257 wniosków szpitali onkologicznych, czyli złożyło je 95 proc. uprawnionych placówek. Zaczyna się proces ich oceny, który potrwa co najmniej do końca stycznia. Wszystkie wnioski opiewają w sumie na 12 mld złotych, podczas gdy do dyspozycji jest 5,2 mld zł. Natomiast w programie KPO dotyczącym szpitali powiatowych resort otrzymał 186 wniosków, które złożyła połowa uprawnionych szpitali.