Grupa Mazovia, do której należą szpitale urologiczne w Warszawie, Katowicach i Częstochowie, wkrótce stanie się pierwszym podmiotem w Polsce wykorzystującym trzy roboty chirurgiczne.
„Inwestycja w trzeci system da Vinci, który trafi do Szpitala Mazovia w Częstochowie, jest realizacją naszej wizji opartej na dostarczaniu pacjentom najbardziej zaawansowanych technologii medycznych. Dzięki nim zapewniamy skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów urologicznych. Inwestujemy w technologie, które zmieniają życie pacjentów, podnosząc komfort i efektywność leczenia na najwyższym poziomie. Kiedy siedem lat temu przeprowadziliśmy pierwszą operację robotem da Vinci w naszym szpitalu w Warszawie, stawialiśmy pierwsze kroki w rewolucji chirurgii urologicznej w Polsce. Dziś jesteśmy dumni, że możemy kontynuować tę misję, i możemy być liderem nowoczesnej medycyny na poziomie Europy Centralnej” – mówi prof. Igal Mor, prezes zarządu Grupy Mazovia.
Nowy system da Vinci został zakupiony od firmy Synektik, będącej wyłącznym dystrybutorem da Vinci na Polskę, Czechy i Słowację. „Szpital Mazovia jest jednym z pierwszych, który kupił w Polsce robota chirurgicznego i posiadającym trzy systemy chirurgii robotycznej da Vinci. Potwierdzeniem dynamiki rozwoju wynikającej z zapotrzebowania na chirurgię robotyczną jest liczba dotychczasowo wykonanych ponad 1000 procedur tylko w szpitalu w Warszawie i ponad 1800 w całej Grupie Mazovia. Niewątpliwie jest to jeden z liderów na rynku polskim, który potrafi przewidywać kierunki rozwoju chirurgii i maksymalnie wykorzystywać dostępną technologię. Na świecie jest już ponad 8 600 systemów da Vinci, w samej Europie 1500, a w Polsce w 53 szpitalach wykonywane są operacje w asyście autoryzowanego systemu da Vinci”- podkreśla Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik.
Szpitale urologiczne Grupy Mazovia codziennie korzystają technologii robotycznej, co pozwala im dorównywać standardom najbardziej prestiżowych klinik na świecie. „Inwestycja w trzeci system da Vinci jest dowodem na to, że nasza Grupa konsekwentnie stawia na nowoczesność i innowacje. Chcemy, aby pacjenci w naszym regionie mieli dostęp do najlepszych możliwych rozwiązań medycznych, a to oznacza korzystanie z najnowszych technologii na świecie. Robot da Vinci trafi do Szpitala w Częstochowie we wrześniu tego roku i pozwoli większej liczbie pacjentów skorzystać w tego zaawansowanego rozwiązania” – podkreśla Maciej Połys, wiceprezes zarządu Grupy Mazovia.
Pierwszy zabieg w asyście robota Szpital Mazovia w Warszawie przeprowadził 16 października 2017 roku. Był to trzeci szpital w Polsce, dysponujący robotem chirurgicznym, a jednocześnie pierwszy ośrodek prywatny. Planowane wdrożenie trzeciego systemu da Vinci pozwoli zwiększyć liczbę wykonywanych zabiegów – jak deklaruje Mazovia – “do około 1200 zabiegów rocznie”, głównie operacji raka prostaty i nowotworu nerek.
W zespole specjalistów Grupy Mazovia znajduje się obecnie 7 certyfikowanych operatorów robotów da Vinci. „Technologia robotyczna umożliwia przeprowadzanie zabiegów z niezwykłą precyzją, co przekłada się na wyraźną poprawę jakości leczenia oraz skrócenie czasu rekonwalescencji. Wykorzystanie robota da Vinci w leczeniu nowotworów, takich jak rak prostaty, znacząco redukuje ryzyko powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy infekcje związane z cewnikowaniem, a także pomaga zachować funkcje seksualne. Nowoczesna urologia, a zwłaszcza onkologia urologiczna, dynamicznie rozwija techniki małoinwazyjne, a robot da Vinci stał się w tym zakresie standardem” – podkreśla prof. Igal Mor.
Grupa Mazovia, prowadząca szpitale w Warszawie, Częstochowie i Katowicach, oferuje zaawansowane usługi medyczne w zakresie urologii, ginekologii i chirurgii, wykorzystując nowoczesne techniki zabiegowe. Specjalizuje się w diagnostyce oraz małoinwazyjnym leczeniu chorób prostaty, endoskopowym leczeniu kamicy moczowej. Placówki Grupy Mazovia wyróżniają się w leczeniu nowotworów urologicznych, takich jak rak prostaty, nerki, jądra i pęcherza, a także zajmują się urologią dziecięcą i leczeniem innych schorzeń, jak kamica moczowa czy nietrzymanie moczu. Grupa Mazovia inwestuje nie tylko w zaawansowane rozwiązania operacyjne, ale także w diagnostykę molekularną i urodynamiczną, co pozwala na zapewnienie kompleksowej opieki nad pacjentem.