Wzrost rynku farmaceutycznego utrzymywał się w pierwszej połowie. W większości kategorii odnotowano wzrost zarówno wobec pierwszych dwóch tygodni listopada 2019, jak i pierwszych dwóch tygodni grudnia 2018.
PEX PharmaSequence opublikował wstępny, cząstkowy raport, według którego cały rynek apteczny wzrósł w stosunku do grudnia 2018 o 1,9 proc., natomiast do listopada – o 10,3 proc. W odpowiednich segmentach – wzrost wyglądał analogicznie:
- Leki RX 2,3 proc. oraz 10,3 proc.
- Leki OTC 0,8 proc. oraz 8,1 proc.
- Suplementy diety 4,2 proc. oraz 4,9 proc.
- Wyroby medyczne 12,9 proc.; oraz 11,4 proc.
Zdaniem ekspertów PEX PharmaSequence wzrost wartości rynku farmaceutycznego ma solidne podstawy i jest wypadkową wielu czynników. Cztery z nich uznawane są najbardziej istotne. Po pierwsze to wzrost średniej ceny, widoczny głównie w segmencie preparatów nieobjętych refundacją. Jest on powiązany ze wzrostem inflacji, ale również ze stale zmieniającą się strukturą rynku i przesuwaniem się w stronę nowszych, ale droższych terapii. Drugi czynnik – to zmiany demograficzne w Polsce, czyli starzenie się społeczeństwa. Skutkuje ono zwiększonym wolumenem sprzedaży produktów związanych z leczeniem chorób przewlekłych, stosowanych w wieku podeszłym (jaskra, nadciśnienie, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc).
Trzeci czynnik – to rozszerzanie się listy leków dostępnych bezpłatnie dla osób powyżej 75. roku życia. A czwartym jest rosnąca tendencja do samoleczenia i dbałości o zdrowie. To skutkuje wzrostem sprzedaży w segmencie preparatów kupowanych w aptekach bez recepty i – jak opisują eksperci PEX PharmaSequence – może być powiązane z relatywnie lepszą sytuacją ekonomiczną (niskie bezrobocie, efekt 500 +).
W listopadzie na podstawie zbieranych co miesiąc danych PEX PharmaSequence sformułowała prognozę sprzedaży na koniec 2019 roku. Analitycy przewidują, że cały rynek apteczny wyniesie ponad 37,2 mld zł, o 7,7 proc. więcej niż w roku 2018. Natomiast estymowana wartość refundacji wyniesie 9,5 mld zł (wzrost o 6,7 proc. w stosunku do 2018 roku).
© mZdrowie.pl