Podczas 6. edycji konferencji Masters&Robots organizowanej przez Digital University będzie można wysłuchać wystąpienia Jo Zaynera „Genetyczny biohacking ludzkości”, o tym, czy i jak możemy edytować DNA dowolnego organizmu z dowolnego powodu i jak może to zmienić ludzkość.
Jo Zayner – to doktor biofizyki z Uniwersytetu Chicago i były pracownik agencji kosmicznej NASA. Jako pierwszy użył technologii CRISPR do próby edycji własnych genów, a cały eksperyment transmitowany był na żywo. Od zakończenia pracy w NASA prowadzi własną firmę, która oferuje artykuły biohackingowe. Jest jednym z głównych bohaterów serialu dokumentalnego „Nienaturalna selekcja” dostępnego na Netflixie. Jego zdaniem, szeroki dostęp do inżynierii genetycznej pozwoli znacznie obniżyć koszty terapii, a w przyszłości także wyeliminować ciężkie choroby genetyczne. W tym celu prowadzi firmę sprzedającą zestawy DIYbio, a robione na sobie eksperymenty transmituje na żywo. O tym, czy świat bez chorób jest możliwy i jakie nadzieje wiążą się z masową edycją genomu, Zayner opowie podczas konferencji Masters&Robots.
Biohacking polega na manipulowaniu biologią ludzkiego organizmu. Tak jak hakerzy modyfikują oprogramowanie, tak biohakerzy zmieniają swoje organizmy. Odkrycie technologii CRISPR/Cas umożliwiającej precyzyjne edytowanie genomu zrewolucjonizowało nauki przyrodnicze. Wspomniana metoda CRISPR – to także mechanizm immunologiczny bakterii. Działa podobnie jak nabyte ludzkie mechanizmy immunologiczne – pozwala bakteriom, które przeżyły atak wirusa, uodpornić się na niego, a w przypadku kolejnej ekspozycji, zareagować szybciej i efektywniej. CRISPR pozwala na precyzyjne cięcie łańcucha DNA. Za pionierskie wykorzystanie „nożyczek genetycznych” Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna otrzymały w 2020 roku nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.
Zdolność CRISPR do wprowadzania precyzyjnych zmian w genomie może umożliwić leczenie chorób genetycznych lub modyfikację upraw i zwierząt gospodarskich. W 2016 roku Jo Zayner w celu przetestowania możliwości leczenia schorzeń jelitowo-żołądkowych, przeszczepił sobie całe ciało mikrobiomu zgodnie z sekwencjonowaniem DNA wykonanym na próbkach. Ten eksperyment można obejrzeć w krótkim dokumencie „Gut Hack”. Naukowcy pracują nad opartą o CRISPR terapią zapobiegającą zawałom serca.
Zayner głęboko wierzy w potencjał CRISPR w zapobieganiu chorobom genetycznym np. dystrofii mięśniowej. Uważa, że społeczeństwo powinno mieć powszechny dostęp do najnowszych zdobyczy nauki, w tym do narzędzi inżynierii genetycznej – “Ludzie będą mogli przezwyciężyć ograniczenia genetyczne, z którymi się urodzili. Nie będziemy już ograniczeni genami, z którymi przyszliśmy na świat. Granice pomiędzy doskonałą opieką medyczną zarezerwowaną dla bogatych a jej brakiem w przypadku osób bez budżetu zostaną zatarte. Terapie genowe dostępne na rynku kosztują miliony dolarów, a przecież firmy są w stanie to zrobić już za kilka tysięcy. Chcę pokazać wszystkim uciśnionym przez system opieki zdrowotnej, że jest nadzieja.” Należąca do niego firma The ODIN sprzedaje artykuły dla biohakerów – od DNA za 20 dolarów po zestaw do samodzielnej inżynierii genetycznej za 1849 dolarów.
Etyka i bezpieczeństwo biohackingu
Kampania zestawu CRISPR zbiegła się z publiczną kontrolą nad etycznymi konsekwencjami upowszechniania „domowych” modyfikacji genetycznych. Zayner utrzymuje jednak, że obawy te wynikają z nieporozumień dotyczących produktu. Zapewnia, że eksperymenty genetyczne na drożdżach czy bakteriach są bezpieczne i nie mogą wywołać epidemii wirusowej. Zayner często testuje swoje innowacje na sobie. W 2017 roku podczas konferencji biotechnologicznej wstrzyknął sobie DNA pochodzące z technologii CRISPR.
Digital University – to organizacja, która współpracując z czołowymi amerykańskimi uczelniami, takimi jak MIT, Harvard Business School czy Stanford, zajmuje się edukacją w obszarze nowych technologii. Oferuje m.in. certyfikowane programy edukacyjne, takie jak Digital Transformation Expert, które pozwalają pracownikom uzupełnić kompetencje przyszłości oraz konferencje, takie jak Masters&Robots, na które przyjeżdżają do Polski najwybitniejsi światowi eksperci. Organizacja zajmuje się również edukacją osób wykluczonych oraz w trudnej sytuacji życiowej w obszarach: nowych technologii, bezpieczeństwa w Internecie, zawodów przyszłości i ekologii.