Na wspólnej konferencji prasowej Adama Niedzielskiego i Bartłomieja Chmielowca poinformowano, że działania związane z odszkodowaniami za powikłania po szczepieniach przeciwko COVID-19 będzie koordynowało Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Gotowa jest wersja robocza projektu ustawy określającej, komu, w jakich okolicznościach i w jakich kwotach będzie przyznawane odszkodowanie za powikłania po szczepieniach. Projekt trafi teraz do konsultacji.
Do tej pory osoba z NOP mogła dochodzić roszczeń na zasadach ogólnych, ubiegając się o odszkodowanie na drodze sądowej. Proces ten był jednak długotrwały i kosztowny, wymagał obsługi prawnej i udziału biegłych, oceniających ubytek na zdrowiu wynikający z NOP.
Szef resortu zdrowia wyjaśnia, że na utworzenie Funduszu Kompensacyjnego rząd zdecydował się ze względu na „emocje” wynikające z szybkiego wprowadzenia szczepionki przeciwko COVID-19. Fundusz kompensacyjny będzie zarządzany przez Rzecznika Praw Pacjenta. “Wnioski będzie można złożyć w formie pisemnej i elektronicznej poprzez specjalny formularz. Decyzja o wydaniu świadczenia będzie wydawana w ciągu 60 dni. RPP będzie wspierany przez szerokie grono ekspertów”- zapowiada Bartłomiej Chmielowiec.
Na konferencji powołano się na statystyki, z których wynika, że na około 249 tysięcy osób zaszczepionych w naszym kraju na COVID-19, do tej pory wystąpiło 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 4 poważne i 1 ciężki. Według szefa resortu zdrowia, przy oczekiwanej skali szczepień populacyjnych, należy liczyć się z około 120 odczynami poszczepiennymi, które będą poważne.
O odszkodowanie w wysokości od 10 do 100 tysięcy złotych będzie mogła ubiegać się osoba po wstrząsie anafilaktycznym lub która ze względu na NOP była hospitalizowana 14 i więcej dni. Szczegółowe kryteria dotyczące wysokości odszkodowania poznamy już wkrótce.