Szpital uniwersytecki w Oulu w Finlandii osiągnął pierwszy kamień milowy w projekcie z unijnym dofinansowaniem w wysokości 1,55 mln euro, którego celem jest uruchomienie sieci 5G w placówce. Podobne projekty dotyczą szpitala uniwersyteckiego we Frankfurcie z dofinansowaniem w wysokości 3,3 mln euro, północnego regionu Portugalii w wysokości 2,49 mln euro oraz miasta Sztokholm – 6,38 mln euro.
Prace nad projektem uruchomienia wysockoprzepustowej sieci 5G w Szpitalu Uniwersyteckim w Oulu trwają od początku roku. Projekt osiągnął znaczący kamień milowy. Pomyślnie zakończony etap projektu polegał z jednej strony na zainstalowaniu prywatnej sieci 5G we współpracy z Edzcom – fińskim pionierem na rynku sieci prywatnych. Z drugiej strony wymagał równoczesnego rozwoju bezprzewodowej technologii firmy WICOAR Technologies do monitorowania wskaźników zdrowia pacjenta.
Po rygorystycznych testach laboratoryjnych potwierdzono niezawodność sieci i jej zdolność do nieprzerwanej obsługi zastosowanych technologii oraz udostępniania informacji i wizualizacji w czasie rzeczywistym. Testy były przeprowadzone na jednym z oddziałów szpitala oraz w wybranych salach operacyjnych. Wykorzystane technologie umożliwiają przesyłanie i wizualizację informacji o pacjencie z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, do których ma dostęp personel medyczny, w tym chirurdzy, pielęgniarki i anestezjolodzy, zarówno na salach operacyjnych jak i na oddziale pacjentów. Zdaniem przedstawicieli szpitala w Oulu, zoptymalizowało to wykorzystanie sal operacyjnych, a także zaoszczędziło aż do 50 proc. czasu personelu medycznego, przy jednoczesnej poprawie jakości czasu spędzanego z pacjentami.
Dotacja Unii Europejskiej projektu wyniosła 1,55 mln euro a całkowity budżet inwestycji – to 2,07 mln euro. W kolejnym etapie projekt przewiduje rozbudowę sieci, tak aby obejmowała cały szpital. Będzie on działał jako centrum technologiczne do badań i przekształcania futurystycznych innowacji w rzeczywistość. Pacjenci zostaną wyposażeni w bezprzewodowe urządzenia, przesyłające w czasie rzeczywistym wskaźniki zdrowotne, takie jak parametry życiowe, poziom aktywności, a nawet odczyty EKG, bezpośrednio do pracowników opieki zdrowia. Bezpośredni przepływ informacji może zrewolucjonizować monitorowanie pacjentów i opiekę nad nimi.
Utworzenie prywatnej sieci 5G jest pierwszą taką inicjatywą w sektorze opieki zdrowotnej w Europie, a szpital uniwersytecki w Oulu będzie wzorem efektywności operacyjne dla innych szpitali na całym świecie. Wdrożenie prywatnej sieci 5G ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia najlepszej dostępności oraz nieprzerwanej funkcjonalności i bezpieczeństwa danych, a wszystko to ma ogromne znaczenie w bardzo wymagającym środowisku placówek opieki zdrowotnej.
Komisja Europejska przeznaczyła 865 mln euro w latach 2024-2027 poprzez program “Łącząc Europę” (CEF) na rozwój szybkich i bezpiecznych sieci łączności cyfrowej. Rozwój oraz ochrona infrastruktury krytycznej, takiej jak sieci telekomunikacyjne i usługi cyfrowe stała się priorytetem działań Unii i ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów wskazanych w programie „Droga ku cyfrowej dekadzie 2030”. Te programy są częścią szerszego planu Komisji Europejskiej jakim jest wsparcie krytycznych wyzwań geopolitycznych i ekonomicznych oraz wzmocnienie infrastruktury do stymulowania konkurencyjności. Do 13 lutego 2025 roku uprawnione podmioty mogą zgłosić propozycje projektów do rozpatrzenia w kolejnej rundzie dofinansowania.
Unia Europejska przyznała w tym roku dofinansowanie do innych podobnych inicjatyw między innymi w Szpitalu Uniwersyteckim we Frankfurcie w wysokości 3,3 mln euro, gdzie dedykowana sieć 5G umożliwi rozwój zastosowań telemedycznych i optymalizację procesów w szpitalu poprzez wykorzystanie transmisji danych w czasie rzeczywistym. Za pomocą sieci będą przekazywane informacje zarówno wewnątrz budynku szpitala, jak i do odległych przychodni, specjalistów medycznych i lekarzy medycyny ratunkowej.
W północnym regionie Portugalii unijne dofinansowanie wyniosło 2,49 mln euro. Realizacja projektu zapewni połączenie siecią 5G karetek pogotowia i helikopterów oraz szkoleń medycznych z wykorzystaniem transmisji w zakresie chirurgii robotycznej. Ponadto sieć 5G umożliwi zdalne wsparcie w diagnostyce i monitorowaniu oraz wykorzystanie technologii rzeczywistość wirtualnej i rozszerzonej w opiece nad pacjentami. Telemedycyna wsparta technologią 5G w ramach Metropolitalnej Sieci Ratunkowej umożliwi transmisję w czasie rzeczywistym filmów i danych medycznych do zdalnej oceny stanu pacjenta.
W Sztokholmie dofinansowanie unijne 6,38 mln euro umożliwi opracowanie rozwiązań w zakresie oszczędności i bezpieczeństwa zasobów służb ratownictwa medycznego przy użyciu dronów, które zwiększą bezpieczeństwo również pacjentów i jakość opieki. Projekt uwzględni komunikację między karetkami pogotowia, oddziałami ratunkowymi i jednostkami specjalnej opieki. Ponadto inwestycja wesprze skuteczną selekcję pacjentów przyjmowanych na oddziałach intensywnej terapii, śledzenie sprzętu szpitalnego oraz poprawę efektywności w procesach zarządzania budynkami w systemie opieki zdrowotnej.