System e-rejestracji został przygotowany w 2022 r. “Wierzymy, że rozwiąże on sporo problemów pacjentów, związanych m.in. z dostęp do informacji w jednym miejscu o wolnych terminach, skróci czas oczekiwania i zredukuje, albo pomoże zredukować duży problem nieodwołanych wizyt” – powiedział Wojciech Demediuk z Ministerstwa Zdrowia.
W sierpniu rozpoczął się pilotaż e-rejestracji dla trzech rodzajów świadczeń: kardiologicznych, mammografii i cytologii. Od 26 sierpnia świadczeniodawcy mogą zgłaszać się do NFZ chęć udziału w programie testowym. Obecnie podpisanych jest 40 umów na udział w pilotażu, 26 wniosków zostało zaakceptowanych i jest w trakcie podpisywania umów a 9 kolejnych jest w trakcie oceny.
W testowanym systemie jest ok. 44 tys. miesięcznych terminów na kardiologię – to 4,2 proc. wszystkich terminów w ramach NFZ; 24,5 tys. terminów dla mammografii (11 proc.) oraz 2,7 tys. dla cytologii (1 proc. wszystkich terminów na badanie cytologiczne w ramach NFZ). W ramach pilotażu wizyty mają być wyznaczane w terminie do 40 dni.
“Pojawiły się już pierwsze terminy umówień dla mammografii i kardiologii” – powiedział Wojciech Demediuk, dyrektor Departamentu e-Zdrowia z Ministerstwa Zdrowia na posiedzeniu sejmowej komisji. Dodał, że “pilotaż jest trudny” z kilku powodów. To m.in. konieczność sprawdzania, na ile zintegrowany jest system. Wyzwaniem jest też zmiana zachowań pacjentów, by właściwie korzystali z e-rejestracji – “Mamy jeszcze przestrzeń na dołączenie do pilotażu drugiej takiej ilości podmiotu, nabór będzie do końca pilotażu. Planujemy, że pilotaż przejdzie w rozwiązanie docelowe w tych samych rodzajach świadczeń”. Następnie dołączane będą kolejne rodzaje świadczeń.
Poseł PiS Janusz Cieszyński ocenił, że pilotaż na razie nie działa i jest za wcześnie, by wyciągać wnioski. “Ale żeby nie było tylko, że krytykuję – na pilotaż potrzeba czasu. Apeluję o przygotowanie realnego harmonogramu, byśmy mogli to ocenić. To najbardziej skomplikowany projekt w ochronie zdrowia, bardziej skomplikowany niż e-recepty i e-skierowania” – podkreślił. Pilotaż e-rejestracji ma potrwać do połowy przyszłego roku.