INFARMA i PZPPF wspólnie przestrzegają, że Niemcy i Holendrzy podjęli działania, które mogą pogłębić niedobory leków na rynkach krajów Grupy Wyszehradzkiej. Adresatem ostrzegawczego listu jest minister Łukasz Szumowski. Organizacje producentów leków proszą go o spotkanie w tej sprawie.
Organizacje zrzeszające krajowych producentów leków oraz innowacyjne firmy farmaceutyczne wspólnie podkreślają, że niedobory leków są coraz poważniejszym wyzwaniem dla władz państwowych i wspólnotowych. Europejskie organizacje zrzeszające producentów i dystrybutorów leków we wspólnym stanowisku zaapelowały do organów Unii Europejskiej i państw członkowskich o współpracę we wdrożeniu rozwiązań skutecznie eliminujących przyczyny niedoborów leków. Wśród sygnatariuszy apelu byli m. in. The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (którego członkiem jest INFARMA) oraz Medicines for Europe (gdzie należy PZPPF).
INFARMA i PZPPF uznają w tym kontekście za stosowne ostrzec polski rząd. „Za szczególnie niebezpieczne uznajemy inicjatywy niektórych krajów Unii Europejskiej, które wprowadzają prawne lub organizacyjne zachęty stymulujące handel równoległy. Z informacji, jakie pozyskaliśmy ze stowarzyszeń pracodawców farmaceutycznych z innych krajów, wynika że narzędzia takie funkcjonują w Holandii i Niemczech. Działania takie szczególnie niekorzystnie wpływają na kraje o niskich oficjalnie cenach leków – w tym Polskę i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej” – piszą we wspólnym komunikacie dwie organizacje.
Równoległy handel lekami, o którym wspominają w komunikacie producenci leków – to zgodna z prawem forma obrotu lekami między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Nazwa „równoległy” pochodzi stąd, że handel odbywa się nie za pomocą oficjalnych kanałów dystrybucyjnych producentów, ale równolegle do tych kanałów. Hurtownie farmaceutyczny kupują leki w kraju, gdzie są one tańsze i sprzedają tam, gdzie ceny są wyższe.
Narzędzie to może być z powodzeniem wykorzystywane przez kraje bogatsze do uzupełniania niedoborów w asortymencie leków. Środkiem służącym temu celowi byłaby akcja zakupowa przeprowadzona w krajach o niskich cenach leków. Skutkiem – polepszenie bezpieczeństwa lekowego w krajach kupujących leki w handlu równoległym przy jednoczesnym pogłębieniu deficytu w krajach leki sprzedających.
INFARMA i PZPPF kończą list słowami: „W ramach realizacji wspólnego nam celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa lekowego polskich pacjentów, prosimy o możliwość spotkania z panem ministrem w celu wspólnej identyfikacji rozwiązań skutecznie eliminujących przyczyny niedoborów w krótkiej, średniej i długiej perspektywie czasowej”.
© mZdrowie.pl