W debacie podczas FOZ zastanawiano się, czy możliwa byłaby sytuacja, żeby policjantów wynagradzać za to, że jest więcej przestępców. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w ochronie zdrowia, gdzie strumień pieniędzy premiuje choroby, a nie efekty leczenia.
Odwieczne pytanie, czy lepiej opłaca się leczyć, czy zapobiegać tym razem zadał Paweł Podsiedlik, dyrektor KPMG Polska. Przytoczył dane, które wskazują, że koszty ekonomiczne chorowania są w Polsce wyższe niż się to powszechnie szacuje. Przykładowo rocznie przez 220 mln „osobodni” chorzy są wyłączeni z pracy i aktywnego życia. Ze względu na starzenie się społeczeństwa te liczby będą jeszcze rosnąć. Żeby jak najdłużej utrzymać Polaków w zdrowiu powinniśmy większą uwagę zwracać na edukację i świadomość wpływu stylu życia na zdrowia oraz takie kształcenie lekarzy, żeby byli otwarci na innowacyjność.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zwrócił uwagę, że wiele chorób nie jest związanych ze stylem życia. Zaznaczył również, że bardzo trudno jest wyznaczyć właściwe proporcje między finansowanie medycyny naprawczej i profilaktyki.
Senator Dorota Czudowska przytoczyła opracowany przed kilkudziesięcioma laty diagram, z którego wynika, że wspomniany styl życia wpływa na nasze zdrowie w 50 procentach, kolejne 20 proc. determinuje środowisko społeczne życia i pracy, czynniki genetyczne to 16-20 proc., a nakłady na ochronę zdrowie mają wpływ 10-15 proc.
O pozytywnych przykładach wprowadzenia innowacyjnych technologii i poprawie jakości życia mówili lekarze. Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz wskazała na bardzo pozytywne efekty mają innowacyjne metody monitorowania glikemii, a prof. Piotr Skarżyński, dyrektor Instytutu Narządów Zmysłów wskazywał, że poprzez badania przesiewowe i niestygmatyzowanie osób niedosłyszących pacjenci są wcześniej diagnozowani i dłużej mogą być aktywni.
W debacie wskazywano również na pożytki płynące z oceny efektywności leczenia przy negocjacjach refundacji leków i wycenie procedur terapeutycznych.
Przytoczono również badania, z których wynika, że o zachowaniu zdrowia społeczeństw decyduje m.in. uprawianie sportu i późne przechodzenie na emeryturę.
(Dorota Bogucka)