Fundacja PROMEDEUS to think tank, który powołał do życia były minister zdrowia Adam Niedzielski.
„Przez lata pracy na rzecz zdrowia publicznego w Polsce, najpierw jako Prezes NFZ a potem jako Minister Zdrowia, pracowałem z przekonaniem, że stabilna ochrona zdrowia nie zależy tylko od wysokości nakładów, ale od efektywności zarządzania procesami w skali mikro i makro. Moja droga zawodowa – od analityki w Najwyższej Izbie Kontroli, przez pisanie strategii w ZUS, zarządzanie finansami publicznymi w Ministerstwie Finansów po prowadzenie działalności doradczej na własny rachunek – nauczyła mnie, że w systemie publicznym liczy się mierzalny efekt.Te doświadczenia skłoniły mnie do myślenia o systemie opieki zdrowotnej opartym na danych, rzetelnych analizach i budowaniu kultury efektywności zaczynając od pojedynczych podmiotów medycznych a kończąc na całości systemu. Ponieważ w moim przekonaniu taki sposób myślenia o systemie opieki zdrowotnej w Polsce musi być obecny w debacie publicznej zdecydowałem się powołać think tank o nazwie Fundacja PROMEDEUS” – napisał Adam Niedzielski na portalu społecznościowym.
Jak wynika z zapowiedzi fundacja ma się zajmować analizą danych w ramach projektu DROGOWSKAZ, przestawiając opinie i komentarze, wskazując realne obszary poprawy efektywności. Będzie też prowadziła badania i szkolenia, przekazując kadrze menedżerskiej sprawdzone wzorce zarządzania oraz wspierała projekty, które realnie odciążają kadrę medyczną dzięki technologii.
Niedzielski do współpracy zaprosił „ekspertów, którzy – podobnie jak ja – systemy państwowe znają od podszewki”:
- Mateusz Berger – były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
- Paweł Kikosicki – były dyrektor Centrum e-Zdrowia (CeZ).
- Paweł Kolczyński – radca prawny przez lata związany z płockimi uczelniami. Bogate doświadczenie menadżerskie łączył z pracą w Radzie Społecznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku oraz w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.
- Ewa Krajewska – była Główna Inspektor Farmaceutyczna.
- Marcin Martyniak – były wiceminister zdrowia, ekspert od inwestycji w ochronie zdrowia.
- Krzysztof Saczek – wieloletni wiceszef GIS i ekspert od cyfryzacji procesów (ZUS, CRR).
- Marcin Waląg – prawnik i ekspert z doświadczeniem w audycie, kontroli oraz zarządzaniu w sektorze publicznym i korporacyjnym.





































































