Wszystkie dzieci między 6. a 24. tygodniem życia zostaną poddane obowiązkowemu szczepieniu przeciw rotawirusom – zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Ma ono wejść w życie 31 grudnia 2020 r.
Wprowadzenie powszechnego programu szczepień przeciw rotawirusom, z wysokim poziomem zaszczepienia, ma chronić dzieci, które nie mogą być zaszczepione oraz dorosłych opiekujących się chorymi dziećmi.
„Szacuje się, że rotawirusy są przyczyną ok. 11 tys. zakażeń wewnątrzszpitalnych u dzieci do 5. roku życia. Dodatkowo, szacuje się, że rocznie w Rzeczpospolitej Polskiej ok. 52 tys. dzieci korzysta z pomocy doraźnej z powodu zakażeń rotawirusowych, a około 207 tys. jest leczonych z tego powodu w podstawowej opiece zdrowotnej. W związku z tym, zasadnym jest objęcie szczepieniami całej grupy dzieci nowonarodzonych, obejmując profilaktyką cały rocznik urodzeniowy” – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.
Rozszerzenie programu szczepień ochronnych na rotawirusy od lat było postulowane w rekomendacjach Rady Sanitarno – Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym. Proponowano je jako priorytet do Programu Szczepień Ochronnych (PSO) na lata 2016-2020, a także w proponowanych priorytetach zmian PSO na lata 2021-2025 przy stanowisku z posiedzenia RSE w dniu 22 czerwca 2020 r.
Badania prowadzone na świecie dowiodły, że w krajach, gdzie wprowadzono powszechne szczepienia przeciw rotawirusom, w krótkim czasie obserwowano spadek liczby hospitalizacji i zmniejszenie częstości występowania biegunek rotawirusowych w całej populacji.
W Austrii przy stanie zaszczepienia wynoszącym 84 proc. po 2 latach uzyskano redukcję liczby hospitalizacji z powodu biegunek rotawirusowych o 73 proc. u dzieci do 5. roku życia. W Wielkiej Brytanii przy poziomie zaszczepienia 86 proc. odnotowano redukcję liczby hospitalizacji o 69-80 proc., a wizyt ambulatoryjnych z powodu biegunek rotawirusowych o 94 proc. u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Z kolei w Finlandii przy poziomie zaszczepienia ponad 95% w grupie poniżej pierwszego roku życia odnotowano redukcję hospitalizacji z powodu biegunki rotawirusowej o 80,3 proc., a liczbę wizyt ambulatoryjnych – o 78,8 proc.
Do wprowadzenia obowiązku szczepień na rotawirusy od dawna przekonywał Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny – „Program szczepień ochronnych jest najskuteczniejszą interwencją populacyjną w zakresie zdrowia. A ja wymarzyłem sobie, że zostanie rozszerzony przynajmniej o rotawirusy. To jest szczepienie, które nie tylko daje zdrowie, ta szczepionka daje także rozwój gospodarczy, szeroko rozumiany”.
„Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Zdrowia podjęło taką decyzję i bardzo za nią dziękuję. Jako neonatolog kilkukrotnie zwracałam się do ministra zdrowia z prośbą o objęcie szczepieniem przeciwko rotawirusom całej populacji dzieci. Jako Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, którego przez wiele lat byłam prezesem, wprowadziliśmy zalecenia dotyczące szczepienia wcześniaków przeciwko rotawirusom, bo to szczególna grupa dzieci, ale całe środowisko medyczne zdaje sobie sprawę z tego, że tylko szczepienie całej populacji jest w stanie właściwie zabezpieczyć dzieci i wpłynąć na obniżenie liczby hospitalizacji. Dlatego niezmiernie cieszy mnie decyzja Ministerstwa Zdrowia” – mówi prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka.
„Szczepienie przeciwko rotawirusom w skuteczny i bezpieczny sposób zapobiega zakażeniom, które często kończą się pobytem dziecka w szpitalu. Doświadczenia innych krajów pokazują, że liczba hospitalizacji może zmniejszyć się nawet o 94%. Dodatkowo objęcie szczepieniem całej populacji dzieci wpłynie na zmniejszenie zakażeń również w innych grupach osób, nawet tych nieszczepionych” – ocenia prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
„Jako wakcynolog i pediatra uważam, że to bardzo potrzebna decyzja, szczególnie teraz, w dobie COVID-19. To bardzo ważne, aby zminimalizować ryzyko pobytu dziecka w szpitalu, szczególnie w okresie, gdy spodziewamy się jesienno-zimowego wzrostu zachorowań na zakażenia układu oddechowego. Ogromnie cieszę się, że nasz głos został wysłuchany i Program Szczepień Ochronnych zostanie rozszerzony o szczepienie przeciwko rotawirusom” – mówi dr hab. Ernest Kuchar, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
© mZdrowie.pl