Według Amnesty International władze państw muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za śmierć pracowników medycznych i pracowników podstawowych usług publicznych, których nie zdołały ochronić przed COVID-19.
Amnesty International opublikowała nowy raport opisujący doświadczenia pracowników medycznych z całego świata. Analiza dostępnych danych dokonana przez organizację ujawniła, że ponad 3000 pracowników medycznych zmarło na całym świecie z
powodu COVID-19 – dane te są prawdopodobnie poważnie zaniżone. Amnesty International udokumentowała przypadki, w których pracownicy medyczni, którzy zgłaszali obawy dotyczące bezpieczeństwa w kontekście COVID-19, w odpowiedzi spotkali się z represjami, poczynając od zatrzymań i aresztowań po groźby i zwolnienia z pracy.
Według obserwacji Amnesty International, największą dotychczas liczbę zgonów pracowników medycznych odnotowano w USA (507), Rosji (545), Wielkiej Brytanii (540, w tym 262 pracowników opieki społecznej), Brazylii (351), Meksyku (248), Włoszech (188), Egipcie (111), Iranie (91), Ekwadorze (82) i Hiszpanii (63). Pracownicy medyczni zgłosili poważne braki w zaopatrzeniu w środki ochrony osobistej w prawie wszystkich 63 państwach i obszarach ankietowanych przez Amnesty International.
W co najmniej 31 państwach ankietowanych przez Amnesty International, badacze odnotowali strajki, groźby strajków lub protesty inicjowane przez pracowników medycznych i pracowników podstawowych usług publicznych jako odpowiedź na niebezpieczne warunki pracy. W wielu krajach takie akcje spotkały się z represjami ze strony rządu.