Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował nowy wykaz placówek, które zakwalifikowały się do sieci szpitali. Wykaz będzie obowiązywał od stycznia 2023 r. do końca czerwca 2027 r. Znalazło się w nim 585 szpitali. System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej powstał w 2017 r. W sieci szpitali znalazły się wówczas 594 placówki, poza nią – 355 szpitali.
“Szpitale zakwalifikowane do sieci zapewniają pacjentom, poza świadczeniami szpitalnymi, także opiekę specjalistyczną i świadczenia rehabilitacyjne, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta” – dodał Paweł Florek i podkreślił, że miejsce w sieci gwarantuje szpitalowi ciągłość i stabilność finansowania dzięki umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kwalifikacja do sieci szpitali jest ważna przez cztery lata. Szpitale, które znalazły się w sieci, są podzielone według sześciu poziomów systemu zabezpieczenia — od najbardziej podstawowych procedur medycznych po skomplikowane, wysokospecjalistyczne leczenie.
“Trzy poziomy podstawowe (I, II i III stopnia) obejmą szpitale o zasięgu lokalnym bądź regionalnym. Jeden poziom specjalistyczny dotyczy szpitali onkologicznych i pulmonologicznych, a drugi szpitali pediatrycznych. Najwyższy, ogólnopolski poziom jest przewidziany dla instytutów badawczych i szpitali klinicznych” – przekazał NFZ. Pierwszy wykaz szpitali sieciowych, zgodnie z przepisami prawa, obowiązuje do końca 2022 r. Proces kwalifikacji na kolejny, czteroletni okres, od 2023 do 2027 roku rozpoczął się od sierpnia.
Ostatniego dnia września w Biuletynach Informacji Publicznej oddziałów wojewódzkich NFZ pojawiły się nowe wykazy placówek zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Wykaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2027 r. W nowym wykazie znalazło się 585 szpitali. Wykaz tych szpitali w podziale na województwa jest opublikowany na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.