Rada działać ma przy Rzeczniku Praw Pacjenta i być jego organem doradczym. Do jej zadań będzie należało m.in. określanie obszarów zagrożeń realizacji i przestrzegania praw pacjenta, edukacja i opiniowanie aktów prawnych. Pierwsze spotkanie Rad wyznaczono 5 lutego.
„Kierując się chęcią maksymalnego wykorzystania potencjału Państwa organizacji, koncentracji i profesjonalizacji działań, zdecydowaliśmy że Rada Organizacji Pacjentów będzie działała w szerokiej formule, spotykając się co najmniej 2 razy do roku, resztę prac prowadząc w trybie obiegowym oraz w formule Zespołów Roboczych” – czytamy w komunikacie biura RPP.
Wśród tych zespołów znajdą się m.in. zespół ds. chorób cywilizacyjnych, onkologii czy psychiatrii i neurologii.
Do zadań Rady Organizacji Pacjentów będzie należeć:
- określanie obszarów zagrożeń realizacji i przestrzegania praw pacjenta;
- wyrażanie stanowisk w sprawach przedstawionych radzie przez rzecznika;
- zaangażowanie w obszarze wyzwań systemowych w obszarze zdrowia;
- podejmowanie, wspólnie z rzecznikiem, działań związanych z edukacją i promocją w zakresie praw pacjenta;
- opiniowanie aktów prawnych;
- wzajemne wsparcie przy współpracy z administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi i innymi interesariuszami.
„Chciałbym, by Rada była partnerem i doradcą Rzecznika, wskazywała na to, co najważniejsze, była wspólnym głosem pacjentów w sprawach najistotniejszych” – mówił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
W ramach Rady Organizacji Pacjentów ma zostać powołany Zespół Koordynujący, który będzie odpowiedzialny m.in. za przygotowywanie harmonogramu posiedzeń Rady oraz planu pracy na dany rok, a także projektów stanowisk we współpracy z RPP.
Stowarzyszenie Klon/Jawor ocenia, że w obszarze ochrony zdrowia funkcjonuje w Polsce około 5,5 tys. organizacji, w tym około tysiąca podmiotów skoncentrowanych na działaniach na rzecz pacjentów. Organizacje te przede wszystkim pomagają chorym będącym w trakcie leczenia. Z raportu „Organizacje pacjentów w Polsce: struktura – aktywności – potrzeby” wynika, że jedynie połowa tych organizacji uczestniczyła w opracowywaniu lub konsultowaniu dokumentów przygotowywanych przez administrację centralną.
@mZdrowie.pl