Bank Światowy wydał raport na temat otyłości, z którego wynika, że ponad 70 proc. z 2 miliardów osób z nadwagą i otyłością na świecie żyje w krajach o niskim lub średnim dochodzie. W obliczu rosnącej niepełnosprawności, umieralności i kosztów opieki zdrowotnej, otyłość stanowi coraz większy problem we wszystkich krajach.
Raport “Otyłość: zdrowotne i ekonomiczne konsekwencje zbliżającego się globalnego wyzwania” potwierdza, że choroby związane z otyłością znajdują się obecnie wśród trzech głównych zabójców na całym świecie, z wyjątkiem Afryki Subsaharyjskiej. Ostatnie dane pokazują, że od 1975 r. choroba otyłość prawie się potroiła i obecnie każdego roku powoduje 4 miliony zgonów na całym świecie.
Otyłość ma poważny wpływ na gospodarki krajowe i kapitał ludzki poprzez zmniejszenie wydajności i oczekiwanej długości życia oraz zwiększenie kosztów niepełnosprawności i opieki zdrowotnej. Prognozuje się, że w ciągu następnych 15 lat koszty otyłości wyniosą w krajach rozwijających się ponad 7 trylionów dolarów.
Czynniki nasilające epidemię otyłości obejmują ultra przetworzone i słodkie produkty spożywcze, zmniejszoną aktywność fizyczną i wyższe dochody, które często idą w parze z wyższym spożyciem niezdrowej żywności.
„W miarę wzrostu gospodarczego krajów i wzrostu dochodu na mieszkańca, niszczycielskie skutki i ciężar otyłości będą się nadal przenosić w kierunku biednych” – mówi dr Meera Shekar, globalny lider ds. Żywienia w Banku Światowym i współautor raportu.
W latach 2000-2009 koszty opieki zdrowotnej związane z otyłością wzrosły z 0,5 proc. do ponad 3 proc. rocznych wydatków Chin na opiekę zdrowotną. Brazylia prognozuje, że koszty opieki zdrowotnej związane z otyłością podwoją się, z mniej niż 6 mld dolarów w 2010 r. do ponad 10 mld w 2050 r.
Oprócz bezpośrednio zwiększonych kosztów opieki zdrowotnej, istnieją również koszty pośrednie związane np. ze zmniejszoną produktywnością pracy, nieobecnością w pracy i wcześniejszą emeryturą.. Wiele krajów na całym świecie cierpi również na tak zwane „podwójne obciążenie niedożywieniem” – wysokie zahamowanie wzrostu i wzrost wskaźnika otyłości, co dodatkowo zagraża ich kapitałowi ludzkiemu.
„Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z otyłością i innymi chorobami niezakaźnymi jest zwiększenie inwestycji w przystępną cenowo podstawową opiekę zdrowotną wysokiej jakości” -podkreśla dr Muhammad Pate, globalny dyrektor ds. Zdrowia, żywienia i ludności w Banku Światowym. „Ma to sens zarówno z punktu widzenia zdrowia, jak i ekonomii. Zwiększenie środków na linii frontu w celu wczesnego wykrywania i leczenia chorób, zanim staną się poważniejsze, ratuje życie, poprawia wyniki zdrowotne, zmniejsza koszty opieki zdrowotnej i zwiększa gotowość. ” -dodaje.
Z raportu wynika, że aby uniknąć wzrostu epidemii otyłości w przyszłych pokoleniach, rządy i partnerzy rozwojowi muszą przyjąć kompleksowe podejście. Skuteczne systemy podstawowej opieki zdrowotnej będą miały kluczowe znaczenie, a silny nacisk zostanie położony na środki zapobiegawcze, takie jak nakazanie etykietowania przetworzonej żywności, zwiększenie edukacji konsumentów, redukcja soli i napojów słodzonych cukrem oraz inwestowanie w programy żywieniowe we wczesnym dzieciństwie.
Raport podkreśla również znaczenie silnej polityki fiskalnej, tj. opodatkowanie niezdrowej żywności oraz poprawa projektowania urbanistycznego (budowanie placów zabaw w szkołach, ścieżki spacerowe i rowerowe).