Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, już od 21 stycznia uruchomiło na platformie e-learningowej https://med-learning.cmkp.edu.pl szkolenie dla farmaceutów: Prawidłowe pobieranie wymazów z nosa i gardła na potrzeby wykonania testów wykrywających wirusa SARS-CoV-2. Ukończenie tego szkolenia jest obligatoryjne dla farmaceutów, którzy planują wykonywać wymazy z nosa i gardła na potrzeby wykonania testów wykrywających wirusa SARS-CoV-2. Szkolenie kończy się wydaniem certyfikatu CMKP, który stanowi gwarancję, że test zostanie przeprowadzony fachowo i bezpiecznie. Już w pierwszym dniu szkolenie ukończyło ponad 2600 farmaceutów.
Jednym ze sposobów ograniczenia transmisji koronawirusa – SARS-CoV-2, jest zwiększenie skali przeprowadzanych testów, jest to szczególnie ważne w obliczu nowego wariantu koronawirusa Omicron, charakteryzującego się większym od poprzednich potencjałem zakaźnym. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 27 stycznia w aptekach jest możliwe powszechne wykonywanie finansowanych ze środków NFZ testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2.
Minister Adam Niedzielski poinformował, że w pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów test antygenowy można wykonać w 64 aptekach, kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe. Chętni, którzy chcą wykonać szybki test antygenowy, mogą to zrobić bezpłatnie od 27 stycznia w aptece. Jego wyniki farmaceuci wpiszą do systemu EWP, a pacjent będzie mógł go sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. Gdy wynik będzie dodatni, pacjent pozostaje w izolacji i skontaktuje się z nim sanepid.
Jeśli jednak test wyjdzie ujemny, a pacjent ma objawy infekcji i czuje się źle, powinien poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na test PCR lub samodzielnie wypełnić formularz online, by go wykonać. Dostępny jest on na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa.
Po teście pacjent otrzymuje, ważny 48 godzin, Unijny Certyfikat COVID.
Apteka, wykonująca testy antygenowe powinna być wyposażona m.in. w stolik zabiegowy urządzonego, zestaw do wykonywania opatrunków, pakiety odkażające, środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki), umywalkę z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji – umywalkę mobilną, dozownik z mydłem w płynie i ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki, termometr bezdotykowy do mierzenia pacjentowi temperatury przed wykonaniem testu, sprzęt komputerowego z dostępem do internetu i drukarką, miejsca pozwalającego na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się testowaniu, pojemników na zakaźne materiały medyczne.