W pierwszym miesiącu obowiązywania skierowań w postaci elektronicznej lekarze wystawili blisko 2,5 mln e-skierowań na konsultacje i badania – poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia.
Od stycznia 2021 roku e-skierowanie zastąpiło tradycyjne papierowe dokumenty. Centrum e-Zdrowia informuje, że średnio dziennie lekarze wystawiają niemal 150 tys. elektronicznych dokumentów. Wzrosła też liczba podmiotów leczniczych, w których pacjenci mogą zrealizować e-skierowania. W porównaniu z początkiem stycznia jest ich o 20 proc. więcej.
Do momentu wejścia w życie obowiązku wystawiania e-skierowań lekarze wystawili ponad 7,8 mln elektronicznych skierowań, a od 8 stycznia wystawiono blisko 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania. Z danych CeZ wynika, że e-skierowanie wystawia obecnie 74 proc. placówek medycznych, a 63 proc. jest gotowych do ich realizowania.
“Po pierwszym miesiącu funkcjonowania e-skierowania widzimy, że kolejna cyfrowa usługa została w Polsce dobrze przyjęta. W styczniu 2021 r. lekarze wystawiali średnio dziennie ponad 3 razy więcej e-skierowań niż w grudniu ubiegłego roku” – mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.
W jej ocenie do systemu e-zdrowie “dynamicznie dołączają” nowe podmioty, które prawdopodobnie z powodu sytuacji pandemicznej, nie zrobiły tego wcześniej. “To dla nas sygnał, że e-skierowania są pożądaną usługą i niosą realne korzyści dla placówek medycznych i pacjentów. Utrzymujący się trend wzrostowy i zainteresowanie e-usługami to dobra prognoza dla dalszych działań w ramach procesu informatyzacji ochrony zdrowia” – przewiduje Agnieszka Kister.
Od 8 stycznia 2021 roku skierowania w postaci elektronicznej są obowiązkowo wystawiane m.in. na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych, leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, czy badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne. Na leczenie m.in. w uzdrowisku lub sanatorium, szpitalu psychiatrycznym, logopedię, czy rehabilitację, skierowania są wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej.
E-skierowanie pacjent może otrzymać w postaci: wiadomości SMS z 4-cyfrowym kodem, e-maila z plikiem PDF lub jako wydruk informacyjny. Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS lub e-maila, pacjent musi zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i w ustawieniach konta podać swoje dane.