Agencja Badań Medycznych rozstrzygnęła konkurs wspierający rozwój badań klinicznych w Polsce. W ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy 18 przedsięwzięć otrzyma wsparcie, którego suma sięgnąć może 135 mln złotych.
Ostatni konkurs Agencji Badań Medycznych objął 22 wnioski skierowane do oceny merytorycznej. Zarekomendowano do finansowania 18 projektów, wspomagających istniejące już Centra Wsparcia Badań Klinicznych. Maksymalna kwota przedsięwzięcia – to 7,5 mln zł, a suma alokacji finansowych na konkurs wynieść może 135 mln zł. „Środki przyznane ABM przez resort zdrowia w ramach KPO i Zwiększania Odporności umożliwiły kontynuację wcześniejszej działalności w obszarze tworzenia i rozwoju Polskiej Sieci Badań Klinicznych, uruchomionej w ramach poprzednich konkursów realizowanych przez Agencję” – powiedział prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych.
Od momentu wyłonienia beneficjentów pierwszej edycji konkursu (lata 2020/21) ABM obserwuje wzrost liczby badań klinicznych zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych, realizowanych przez CWBK, które prowadzą obecnie 1600 badań. Beneficjenci ostatniego konkursu zwiększą swój potencjał w prowadzeniu wysokiej jakości badań klinicznych oraz eksperymentów medycznych. „W badaniach klinicznych przede wszystkim liczy się zespół, który prowadzi opiekę nad pacjentami. Potrzebne są centra wyspecjalizowane, które zapewnią wsparcie badaczom w realizacji projektów, uzupełnią wiedzę i pozwolą na prowadzenie badań w jednostkach naukowych na takim poziomie, na jakim prowadzone są projekty komercyjne” – dodał prof. Fendler.
„Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na rozwój kadry CWBK oraz zespołów badawczych w tym szkolenia. Beneficjenci zainwestują również w doposażenie lub poszerzenie obecnie funkcjonującej części administracyjnej i badawczej CWBK oraz działania edukacyjno-promocyjno-informacyjne” – powiedziała Elżbieta Bylina. Efektywne prowadzenie badań klinicznych wymaga wdrażania innowacji, obejmujących nie tylko najwyższej klasy sprzęt medyczny i nowatorskie rozwiązania IT, ale także wyspecjalizowaną i wyszkoloną kadrę. Dodatkowe wsparcie pozwoli również na rozwój CWBK w obszarach, które nie zostały zidentyfikowane w pierwotnych konkursach. Są to między innymi badania wyrobów medycznych, medycyna cyfrowa czy badania nad ATMP (ang. Advanced therapy medicinal products).
„W naszym projekcie założyliśmy, że utworzymy nowe stanowiska, m.in. specjalistów ds. negocjacji, start-upów, rekrutacji. Zamierzamy także rozwijać moduły rekrutacji uczestników badań, a także ściślej współpracować z organizacjami pacjenckimi i placówkami POZ” – powiedział dr Bartłomiej Kisiel, kierownik CWBK w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, jednego z beneficjentów konkursu. Jak mówią przedstawiciele Agencji Badań Medycznych, jednym z celów konkursu było także zwiększenie innowacyjności i atrakcyjności CWBK w zakresie działalności naukowo-badawczej. Wprowadzone zostaną w CWBK rozwiązania cyfrowe, nowoczesne technologie telemedyczne, zwiększające dostępność do badań klinicznych, obniżające ich koszty i zwiększające wygodę zarówno uczestników badań klinicznych, jak i zespołów badawczych.