HTA Consulting przeprowadziło analizy opłacalności szczepień i kryteria wyboru tych, które powinny być finansowane ze środków publicznych, w ramach kalendarza szczepień ochronnych. “Powinniśmy finansować te szczepionki, które są skuteczne i bezpieczne” – mówi Robert Plisko, prezes firmy. Jego zdaniem praktyczne podejście do decyzji o poszerzaniu PSO powinno zakładać, że każde nowe szczepienie jest opłacalne.
W analizach ekonomicznych trzeba uwzględnić – zdaniem prezesa HTA Consulting – przede wszystkim zmniejszenie liczby wizyt lekarskich czy hospitalizacji oraz innych obciążeń dla systemu, wynikających z zachorowania osoby nieszczepionej. Ważnymi aspektami są także epidemiologia chorób, którym zapobiegają szczepienia, oraz nabywanie odporności zbiorowej społeczeństwa.
Analizy dotyczyły szczepień przeciwko rotawirusom, które mają wejść do programu z początkiem 2021 roku. Najważniejszym wnioskiem jest to, że szybkie zakończenie cyklu tego szczepienia ma nie tylko zalety kliniczne, ale również ekonomiczne. Odsetek dzieci chorujących na rotawirusy rośnie w kolejnych miesiącach życia, aby osiągnąć najwyższy poziom pod koniec pierwszego roku życia. Liczba zakażeń jelitowych wynosi w Polsce rocznie około 11,5 tysiąca u dzieci do pierwszego roku życia. W związku z tym opóźnienie czasu szczepienia zmniejsza jego opłacalność. Z punktu widzenia efektywności kosztowej szczepienie powinno być zatem zakończone jak najszybciej, ponieważ pozwala uniknąć większej liczby hospitalizacji i innych świadczeń.
Według analizy HTA Consulting, zakończenie szczepienia do 24. tygodnia życia pozwala uniknąć około 1015 zakażeń w kohorcie tysiąca dzieci do ukończenia 5. roku życia. Natomiast zakończenie szczepienia w 52. tygodniu życia pozwoli zapobiec tylko 763 zakażeniom. Z drugiej strony przyspieszenie szczepienia, tak aby je ukończyć do 12. tygodnia życia dziecka, pozwala uniknąć dodatkowych 104 zakażeń.