Tematem pierwszego spotkania w ramach “New Economy in Healthcare” było upowszechnianie terapii biologicznych – jako sposób na podnoszenie efektywności polityki lekowej. Wprowadzanie leków biologicznych daje szansę nowe skuteczne leczenie w wielu chorobach, których dotychczas leczyć nie potrafiliśmy. O korzyściach i barierach dla upowszechniania tych terapii mówił Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Grzegorz Rychwalski – Dostęp do leków biologicznych jest w Polsce nadal bardzo niski. Nawet jeśli optymistycznie mówimy o penetracji w onkologii na poziomie 20% – to wciąż bardzo mała grupa chorych korzysta z tych terapii. Pojawienie się konkurencji na rynku leków biologicznych – to najlepsze narzędzie, aby te wskaźniki poprawić. Bardzo ważna jest edukacja lekarzy i pacjentów. Nie służy temu z pewnością dzielenie leków biologicznych na te, które straciły ochronę patentową i te, które nie były nią objęte. W ten sposób buduje się niepotrzebnie bariery szerokiego dostępu do terapii biologicznych.
Bariery te na przestrzeni ostatnich lat uległy ewolucji. Nie dyskutujemy już nad tym, czy leki biologiczne równoważne są skuteczne i bezpieczne, ponieważ wszystkie badania tego dowiodły. Od 2016 r. obserwujemy natomiast grę rynkową związaną z rozwojem konkurencji. Niczym w laboratorium mechanizmów konkurencyjnych mogliśmy obserwować walkę producentów o szybsze lub wolniejsze wchodzenie nowych produktów na rynek.
Inicjowano także publiczną dyskusję, której celem było deprecjonowanie biosymilarów. W jej ramach przywoływana była niepożądana immunogenność, która – jak przecież wiadomo – dotyczy wszystkich leków biologicznych. W ubiegłym roku wydawało się, że dyskusja ta – w wyniku niepodważalnych wyników badań dotyczących bezpieczeństwa zamiany leków biologicznych jednego producenta na produkt innego – straciła już rację bytu. Jednak w ostatnich kilku miesiącach wróciła w obszarze onkologii ginekologicznej. To z pewnością nie poprawia percepcji polskich pacjentów dot. wszystkich leków biologicznych. A to zaufanie jest najważniejsze.
Warto zwrócić też uwagę, że nadmierna presja na obniżki cen konkurujących leków biologicznych może skutecznie zniechęcać producentów do wchodzenia na polski rynek. W dłuższej perspektywie taka strategia tak ograniczyłyby liczbę rywalizujących o rynek leków, że konkurencja zostałaby praktycznie zdławiona co może spowodować utrudniony dostęp pacjentów do leków.
Relacja z debaty i najważniejsze wnioski – opisane w relacji.
© mZdrowie.pl