red.nacz.

 • Avatar Krzysztof Jakubiak

  Temperatura rośnie, pojawiają się burze i opady

  Niby sezon wakacyjny, niby upały, a nie ma tygodnia, żeby nie zdarzyły się zmiany personalne. Taka to prawidłowość w przyrodzie, że najpierw temperatura rośnie, robi się gorąco nie do zniesienia, a potem burza, pioruny, błyskawice - i coś z nieba spada. W systemie robi się gorąco, jako że pozostało jakieś 10 tygodni do wyborów. Więc pojawiają się burze i opady. Najpierw opadł prezes NFZ, teraz opadł jeden z wiceministrów.

 • Avatar Krzysztof Jakubiak

  Tylko ocet

  Dwóch gości mija się w drzwiach apteki. Wchodzący pyta - "Co rzucili?" Wychodzący odpowiada - "Tylko ocet".

 • Avatar Krzysztof Jakubiak

  Z dużej chmury mały outcome

  Kończący się sezon rytualnych debat, odbywających się na kolejnych kongresach zdrowotnych, upływał pod znakiem dyskusji o refundacji nowoczesnych leków, koordynowaniu opieki oraz mierzeniu rezultatów. Mierzenie rezultatów robi furorę chociażby w onkologii, ponieważ pozwala racjonalizować wydatki na coraz droższe terapie.

 • Avatar Krzysztof Jakubiak

  Gra o tron na Miodowej

  Przy okazji trwającej kampanii do europarlamentu politycy zaczęli wygłaszać pierwsze obietnice wyborcze z myślą o jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. Zaczyna się zatem walka o tron. I podobnie jak w dosyć popularnym serialu telewizyjnym, spodziewać się możemy zwrotów akcji oraz tego, że polityczny trup będzie się ścielił gęsto.

 • Avatar Krzysztof Jakubiak

  mZdrowie

  Ruszamy z portalem mZdrowie. Będziemy się krytycznie przyglądać systemowi ochrony zdrowia w Polsce. Analizować wydarzenia, szukać ich przyczyn i przewidywać skutki. Spróbujemy wyjaśniać pacjentom, jak z niego korzystać, tak aby wyciągnąć jak najwięcej korzyści przy możliwie małych stratach na zdrowiu, nerwach i finansach.

Poprzednia 1 Następna

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  W skutecznym leczeniu RZS przeszkadzają błędy systemowe

  Zbyt długi czas stawiania diagnozy, wynikający z niskiej wiedzy o chorobie wśród pacjentów i lekarzy rodzinnych, trudnego dostępu do specjalistów, a także absurdy w programie lekowym - to przyczyny nieskutecznego leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Upływający czas jest dla nich największym czynnikiem ryzyka, a organizacja leczenia nie potrafi się do tego faktu dostosować. Mimo iż koszty programu lekowego spadają, nie rośnie liczba pacjentów leczonych lekami biologicznymi.

Leki

Medycyna

 • Avatar mgondek

  Zbadają przyczyny męskiej niepłodności

  Wspólne badania naukowe, dotyczące leczenia niepłodności, zakłada porozumienie podpisane między opolskim Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii a Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

Trendy

 • Avatar mgondek

  WUM najlepszą uczelnią medyczną w Polsce

  W najnowszym światowym rankingu szkół wyższych CWUR - The Center for World University Rankings na lata 2019-2020, Warszawski Uniwersytet Medyczny został oceniony najwyżej spośród krajowych uniwersytetów medycznych.

Pacjent

 • Avatar mgondek

  RPP: najwięcej uchybień na SOR-ach i w poradniach

  Analiza rozstrzygnięć w ramach prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowań wyjaśniających wskazuje, że najczęściej podnoszonymi przez wnioskodawców były naruszenie praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych, dokumentacji medycznej, informacji oraz poszanowania intymności i godności. Dotyczyło to głównie lecznictwa szpitalnego oraz świadczeń udzielanych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.